Zakład Techniki Cyfrowej powstał w 1969 r. jako samodzielna Katedra Technologii Elektronowej i Mikroelektroniki. Od tamtej pory kilkukrotnie ulegał restrukturyzacji, zmieniała się jego nazwa i miejsce w strukturze WAT. Aktualnie wiodącą specjalnością Zakładu są nowe metody pomiarowe i rozwiązania techniczne w zakresie precyzyjnej metrologii czasu oraz bioinżynierii medycznej.

Do najważniejszych obszarów zastosowań pomiarów odcinków czasu należą dalmetria laserowa (systemy kierowania ogniem), nawigacja satelitarna (systemy określania pozycji i namierzania) oraz identyfikacja parametrów torów transmisyjnych (systemy transmisji danych). Wykonane w Zakładzie liczniki czasu i częstotliwości reprezentują najwyższy światowy poziom, znajdując uznanie zarówno w krajowych, jak i zagranicznych jednostkach naukowo-badawczych (np. CBK PAN, BIPM Francja, PTB Niemcy, USNO USA), a także na targach i wystawach specjalistycznych.

Prace badawczo-rozwojowe z zakresu bioinżynierii medycznej prowadzone są w Zakładzie od kilkunastu lat i dotyczą opracowywania nowych metod oraz systemów pomiarowych do monitorowania parametrów życiowych człowieka. W szczególności dotyczą one rozproszonych i energooszczędnych układów pomiarowych oraz metod przetwarzania sygnałów biomedycznych w czasie rzeczywistym, w systemach cyfrowych z mikrokontrolerami. Opracowane rozwiązania znajdują zastosowanie w wojsku i na rynku cywilnym, między innymi w osobistych systemach monitorowania zdrowia i technologii Internetu Rzeczy (medical / healthcare IoT).

Najważniejsze opracowania propagowane są w formie publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i referatów na liczących się konferencjach zagranicznych i krajowych. Realizowane obecnie układy i urządzenia pomiarowe wykonywane są z zastosowaniem najnowszych technologicznie układów cyfrowych, w tym układów programowalnych FPGA, wielordzeniowych mikroprocesorów i komputerów jednopłytkowych. Laboratorium badawcze Zakładu jest wyposażone w precyzyjną i zaawansowaną technologicznie aparaturę badawczą.

Kierownik zakładu
dr inż. Paweł Kwiatkowski

bud. 45 pok. 201
tel. +48 261 837 334
e-mail: pawel.kwiatkowski@wat.edu.pl