„Walka radioelektroniczna jest ważnym elementem nie tylko wsparcia Sił Zbrojnych, lecz także istotnym elementem bezpieczeństwa państwa w zakresie budowania świadomości sytuacyjnej, która pozwala na uzyskanie przewagi informacyjnej na współczesnym polu walki” – to główne wnioski płynące z XIII Konferencji Naukowo-Technicznej „Systemy Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej” (KNTWRE), organizowanej przez Wydział Elektroniki WAT w dniach 20-24 listopada 2024 r. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Szefa Sztabu Generalnego WP generała Wiesława Kukuły, patronatem naukowym Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk oraz patronatem medialnym portalu Defence24.pl.

Konferencja Naukowo-Techniczna „Systemy Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej” jest organizowana od 1996 roku w cyklu dwuletnim. Po 2018 roku nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu konferencji spowodowana m.in. pandemią Covid-19, którą na szczęście udało się przerwać, organizując w dniach 20-22 listopada 2024 roku w Ołtarzewie koło Ożarowa Mazowieckiego trzynastą edycję tego wydarzenia. Była to bardzo ważna i oczekiwana decyzja, ponieważ KNTWRE jest głównym, krajowym forum dyskusji i wymiany wiedzy w zakresie rozpoznania i walki radioelektronicznej, a także okazją do wymiany poglądów pomiędzy użytkownikami, producentami oraz naukowcami uczestniczącymi w rozwoju systemów rozpoznania i WRE. Konferencja jest organizowana naprzemiennie przez Instytut Systemów Łączności oraz Instytut Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT.

Zgodnie z założeniami tematyka KNTWRE obejmowała zagadnienia związane z różnymi formami prowadzenia rozpoznania i budowania świadomości sytuacyjnej, zarządzania widmem elektromagnetycznym, wykorzystania różnego rodzaju sensorów na platformach bezzałogowych, przetwarzania i fuzji danych, wojny informacyjnej, a także aspektów cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku przyjęto nową formułę konferencji i  w ramach jej pierwszego dnia położono główny nacisk na przedstawienie aspektów WRE z punktu widzenia resortu obrony narodowej. Ważnym elementem konferencji było również wprowadzenie debaty oraz uzupełniające ją dwa referaty plenarne wygłoszone przez:

  • gen. bryg. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego – Zastępcę Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ds. IT na temat „Odpornego, zdefiniowanego programowo systemu CIS wspierającego operacje wielodomenowe jako kluczowej zdolności w przyszłych konfliktach”,
  • płk. Tomasza Szawłogę – z Zarządu J2 Dowództwa Operacyjnego RSZ na temat „Wojny w spektrum elektromagnetycznym”.

W debacie wzięli udział zarówno przedstawiciele użytkowników systemów WRE: gen. bryg. dr inż. Jerzy Kwika – Szef Wojsk Radiotechnicznych, płk Jacek Czeranowski z Zarządu P2 Sztabu Generalnego WP, płk Adam Kędzierski z Zarządu Rozpoznania i WRE Dowództwa Generalnego RSZ, płk Tomasz Szawłoga – z Zarządu J2 Dowództwa Operacyjnego RSZ, instytucji odpowiedzialnej za zakupy: płk Maciej Strzemecki z Agencji Uzbrojenia, jak i producentów tych systemów: Mariusz Łuszczyk – Dyrektor Biura Programu PILICA+ z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. W trakcie dyskusji poruszono wiele kwestii na temat obecnego stanu WRE, jak i przyszłych planów polskiej armii w tym obszarze.

Tak zaplanowany harmonogram wydarzenia spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem przez uczestników konferencji. Ze względu na ilość zagadnień cała konferencja była prowadzona w dwóch równoległych sesjach. Ich ważną częścią były prezentacje przemysłowe, w których polskie i zagraniczne firmy pokazywały, jakie zmiany w ich ofercie zaszły przez ostatnie sześć lat. Swoje wystąpienia mieli więc przedstawiciele takich firm jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rohde & Schwarz Sp. z o.o., ATDI Sp. z o.o., KenBIT Sp. z o.o., Consortia Electronica Sp. z o.o., Rail – Mil Computers Sp. z o.o., Systemics-PAB Sp. z o.o., WB Electronics S.A. oraz Yotta Volt Sp. z o.o. Z kolei myśl naukowa była prezentowana przez przedstawicieli uczelni i ośrodków badawczych, w tym m.in.: Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Morskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowego Instytutu Łączności-PIB oraz pracowników rodzimego przemysłu, jak np. Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. czy PIT-RADWAR S.A. Konferencja KNTWRE 2024 była doskonałym miejscem do zaprezentowania różnego rodzaju systemów, urządzeń i pomysłów, mogących pomóc w prowadzeniu rozpoznania i WRE.

W KNTWRE 2024 wzięło udział ponad 140 uczestników, w tym przedstawiciele instytucji i jednostek resortu obrony narodowej, uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych oraz przemysłu. Wygłoszono łącznie 2 referaty plenarne, 9 referatów firmowych oraz 44 referaty zaprezentowane na sesjach tematycznych. Wysoka frekwencja podczas sesji tematycznych w ostatnim dniu Konferencji świadczyła o istotności poruszanych tematów i dużym zainteresowaniu uczestników. W czasie trzech dni obrad przeprowadzono w sumie dziesięć sesji tematycznych: „Systemy WRE”, „Systemy łączności bezprzewodowej”, „Techniki radarowe”, „Anteny i kompatybilność elektromagnetyczna”, „Zakłócanie radioelektroniczne”, „Lokalizacja i namierzanie”, „Platformy bezzałogowe”, „Algorytmy i przetwarzanie sygnałów”, „Rozpoznanie radioelektroniczne” oraz „Lokalizacja z wykorzystaniem platform bezzałogowych”.

W sesjach tych zajmowano się m.in.:

  • rozwojem zdolności do rozpoznania i walki radioelektronicznej,
  • urządzeniami i systemami walki radioelektronicznej;
  • rozpoznaniem, obroną i zakłócaniem radioelektronicznym;
  • rozpoznaniem obrazowym i optoelektronicznym;
  • rozpoznaniem satelitarnym;
  • monitorowaniem i zarządzaniem widmem elektromagnetycznym;
  • świadomością sytuacyjną;
  • analizą techniczną sygnałów;
  • fuzją danych i przetwarzaniem semantycznym;
  • sieciami sensorowymi;
  • mapami środowiska radiowego;
  • zastosowaniem platform bezzałogowych;
  • sensorami, efektorami i systemami antydronowymi (C-UAS);
  • cyberbezpieczeństwem i wojną informacyjną;
  • kompatybilnością elektromagnetyczną i impulsami wysokoenergetycznymi;
  • wojną nawigacyjną (NAVWAR).


Podczas Konferencji KNTWRE wypracowano wiele wniosków, z których najważniejsze zawarto w uchwale programowej opracowanej przez specjalną komisję na zakończenie wydarzenia. W uchwale tej wskazano m.in., że:

  • walka radioelektroniczna jest ważnym elementem nie tylko wsparcia Sił Zbrojnych, lecz także istotnym elementem bezpieczeństwa państwa w zakresie budowania świadomości sytuacyjnej;
  • uzyskanie przewagi informacyjnej na współczesnym polu walki jest głównym czynnikiem warunkującym osiągnięcie powodzenia w planowanej, i później prowadzonej operacji zbrojnej;
  • wykorzystanie systemów elektronicznych do poszukiwania, śledzenia, przechwytu i analizy danych z otaczającej rzeczywistości daje możliwość oceny potencjału przeciwnika, a często przewidzenia i wyprzedzenia jego zamiarów, zapewniając tym samym skuteczną realizację własnych celów;
  • monitorowanie zdarzeń zachodzących w widmie elektromagnetycznym jest jedną z najbezpieczniejszych form pozyskiwania i gromadzenia danych;
  • zdobycie i utrzymanie przewagi w środowisku elektromagnetycznym i przejęcie nad nim kontroli uniemożliwia swobodę działania przeciwnikowi.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Konferencji. Szczególne wyrazy wdzięczności kierowane są do prelegentów oraz firm, które zaprezentowały wyniki swoich badań i innowacyjne rozwiązania, wzbogacając merytoryczny wymiar wydarzenia. Kolejna edycja konferencji planowana jest na listopad 2026 roku.

 Zdjęcia: P.Jaszczuk

Autor:

Na podstawie: defence24.pl