Znamy laureatów konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP. Wśród nagrodzonych prac są rozwiązania autorstwa studentów i pracowników Wydziału Elektroniki WAT.

Konkurs Ministerstwa Obrony Narodowej na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP skierowany był do studentów i doktorantów uczelni wojskowych. Projekty można było składać indywidualnie lub zespołowo. Ponadto w ramach obowiązujących w konkursie zasad uczestnicy mogli złożyć więcej niż jeden projekt konkursowy, w tym również zmodernizować projekt z poprzedniej edycji.

Nagrodzone projekty

1 miejsce w kategorii najlepszy projekt pod względem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia uzyskał student Wydziału Cybernetyki WAT Maciej Kawka, który realizował projekt o kryptonimie „Interceptor”, pod opieką merytoryczną pracownika Wydziału Elektroniki WAT – dr. inż. Pawła Skokowskiego. Nagroda w wysokości 50000 złotych została wręczona przez Sekretarza Stanu MON Wojciecha Skurkiewicza 29 listopada 2023 r. na dziedzińcu Belwederu.  Pan Maciej Kawka to student realizujący  indywidualny program studiów na Wydziale Cybernetyki oraz Wydziale Elektroniki. W ramach przygotowanego projektu stworzył system przeznaczony do zabezpieczania obszaru przed niepożądanymi działaniami innych dronów bądź systemów powietrznych poprzez wytworzenie kontrolowanych warunków do przeprowadzenia neutralizacji niepożądanego systemu, bez narażania zabezpieczanych obiektów.

Wyróżnione projekty

W kategorii najlepszy projekt pod względem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu oraz możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania wyróżniono trzy projekty przygotowane w Wydziale Elektroniki WAT:

• System rozpoznania obrazowego na platformie bezzałogowych statków powietrznych pk. „CERBER” autorstwa absolwenta Wydziału Elektroniki oraz doktoranta szkoły doktorskiej mgr. inż. Macieja Mazuro – opiekun merytoryczny: dr inż. Paweł SKOKOWSKI
  • Bezzałogowy system monitorowania obszarów trudnodostępnych funkcjonujący w warunkach zaburzeń elektromagnetycznych pk. „FalCogN” autorstwa absolwenta Wydziału Elektroniki oraz doktoranta szkoły doktorskiej mgr. inż. Mateusza Wróbla, opiekun merytoryczny: płk. dr hab. inż. Jan KELNER
  • Bezzałogowy system powietrzny rozpoznania i ataku sieci radiowych pk. „HackBee” autorstwa ppor. mgr. inż. Rafała Szczepanika – lider oraz ppor. mgr. inż. Tomasza Walczyny (absolwenci Wydziału Elektroniki oraz doktoranci SDR) – opiekun merytoryczny: dr inż. Paweł SKOKOWSKI

Wręczenie wyróżnień odbędzie się na uroczystości w Klubie WAT w dniu 11 grudnia 2023 r.

Idea konkursu MON

Celem konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej było wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Lądowych i Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa. Dodatkowo przeprowadzony konkursu zapewni identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych, promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu.

Projekty można było zgłaszać w czterech kategoriach:

1. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej;
  2. bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia oraz zwalczania systemów bezzałogowych;
  3. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;
  4. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM !

fot. KPRP