Podczas dziewiątego już Seminarium Branży Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa w WAT eksperci z obszarów nauki i przemysłu omówili techniczne aspekty projektowania i instalacji innowacyjnych systemów, a w konkursie dla studentów Mistrzem Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa został Kacper Bodecki.

Seminarium odbyło się 12 marca 2024 r. Wydarzenie organizował Instytut Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki (WEL WAT) przy współudziale wiodących firm z branży Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa (ESB). Producenci zdradzili, jak powstają wybrane przez nich najnowocześniejsze produkty, a reprezentanci firm projektowych omówili najciekawsze case study dotyczące projektowania innowacyjnych instalacji systemów ESB.

Na dynamiczny rozwój rozwiązań branżowych, m in. poprzez zastosowania Internetu Rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji, zwróciła uwagę Prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT, która w obecności Dziekana WEL prof. dr. hab. inż. Ryszarda Szpleta otworzyła seminarium. Głos zabrał również Rektor Akademii Pożarniczej bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. AP, który wyróżnił okolicznościowymi podziękowaniami profesorów dr. hab. inż. Jacka Pasia i dr. hab. inż. Adama Rosińskiego.

W związku z dziesiątą rocznicą sformalizowania współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z firmą Satel, zarząd firmy uhonorował profesorów Jacka Pasia i Adama Rosińskiego oraz dr. inż. Michała Wiśniosa pamiątkową statuetką oraz dyplomami za osobiste zaangażowanie i wieloletnią współpracę, za szerzenie wiedzy podczas prowadzonych zajęć i wykładów.

W tegorocznym konkursie o tytuł Mistrza Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa wyłoniono 6 laureatów. Zwycięzcą i zdobywcą statuetki został Kacper Bodecki, student niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja. Tytuł pierwszego i drugiego wicemistrza wywalczyli odpowiednio Marek Ledworowski i inż. Bartosz Janiszek. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Koperski, Patryk Mićkowski i Filip Zalewski.

W ocenie komitetu organizacyjnego tegoroczne seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz rozwiązań projektowych dla branży ESB. „Po raz kolejny potwierdziło się, że łączą nas wspólne dobrze pojęte interesy w zakresie dbania o dobrą jakość kształcenia naszych absolwentów, w szczególności specjalności ISB na kierunku studiów elektronika i telekomunikacja. Nasi partnerzy przemysłowi od lat wspierają nas w zakresie organizacji praktyk i staży studenckich, a przede wszystkim wzbogacają naszą bazę laboratoryjną przekazując cenny sprzęt w postaci stanowisk laboratoryjnych” – ocenili członkowie Komitetu. Dodali, że wiele z tych firm prowadzi działalności w ponad 90 krajach z sukcesem eksportując Polskie produkty i wdrażając wiodące rozwiązania globalne na terenie naszego kraju.

W seminarium uczestniczyło 14 z 20 partnerów z branży ESB, z którymi współpracuje Wojskowa Akademia Techniczna. Były to firmy: AAT Systemy Bezpieczeństwa, Assa Abloy, CBC Poland, HikVision, ICS Polska, Janex International, MR System, Polon-Alfa, Polska Izba Systemów Alarmowych (PISA), Pulsar, Roger, Satel, Schrack Seconet oraz Akademia Pożarnicza, która występowała w roli partnera akademickiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły czasopisma: „Głos Akademicki”, „A&S Polska” oraz „Ochrona i Bezpieczeństwo Obiektów i Biznesu”.

Karolina Duszczyk
fot. Mariusz Maciejewski, Michał Wiśnios,
Jarosław Łukasiak, Oleksandr Perets

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/wat/