Dnia 24.10.2014 r. Wydział Elektroniki WAT odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych (ZSP) nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów z klas o profilu mechatronicznym oraz informatycznym. Podczas zwiedzania murów Wydziału przyszli kandydaci na studentów WAT mieli okazję z bliska przyjrzeć się wybranych laboratoriów wydziału oraz wysłuchać ciekawych prelekcji przygotowanych przez nauczycieli akademickich.
PRZEBIEG SPOTKANIA
Spotkanie rozpoczęła prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektroniki dr inż. Ewelina Majda-Zdancewicz przekazując najbardziej istotne informacje o ofercie dydaktycznej WAT. Następnie uczniowi wysłuchali dwóch interesujących wykładów prowadzonych przez nauczycieli Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa. Dr inż. Małgorzata Pac zaprezentowała wykład pt. „”Tarcza i miecz współcześnie – wzajemne zależności pancerz-broń-amunicja”. Następnie ppłk dr inż. Paweł Płatek wygłosił prelekcję na temat: „Jak powstał MSBS-5,56GROT? Proces projektowania współczesnych konstrukcji uzbrojenia”.
ZWIEDZANIE BAZY LABORATORYJNEJ
W kolejnej części wydarzenia uczniowie zapoznali się z bazą laboratoryjną Wydziału Elektroniki WAT. Nauczyciele akademiccy przygotowali szereg pokazów w tym m.in.:
- Pokaz Pracowni Zautomatyzowanych Systemów Przetwarzania Informacji Radiolokacyjnej DUNAJ II. – por. mgr inż. Dominik MAŁY
- Pokaz Mobilnego Stanowiska Laboratoryjnego Walki Radioelektronicznej – MSL WRE – por. mgr inż. Michał Górny
- Pokaz Pracowni Prototypowania Elektroniki – dr inż. Grzegorz Czopik
- Laboratorium Szkolno-Treningowe Węzłów Teleinformatycznych oraz Systemu zarządzania Walką HMS C3IS JAŚMIN – kpt. mgr inż. Bogumił Borysiewicz.
- Pracownia łączności krótkofalowej – ppłk dr inż. Tomasz Orżanowski, por. mgr inż. Kacper Bednarz
- Pracownia Robotyki i Automatyki (WML)
Ostatnią częścią spotkania był wykład z elementami pokazowymi przygotowany przez dr inż. Michała Wiśniosa oraz dr inż. Jarosława Łukasiaka pt. był „Elektronika nie jedną ma barwę, czyli multispektralne Systemy Monitoringu Wizyjnego”. Wykład wprowadził uczniów w tematykę Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa a w szczególności wizyjnego monitorowania obiektów oraz procesów przemysłowych za pomocą kamer pracujących w różnych zakresach spektralnych. Część praktyczna ukazywała wybrane możliwości zastosowania systemów monitoringu wizyjnego. Słuchacze mieli możliwość obserwacji tych samych przedmiotów w różnych zakresach spektralnych, dzięki czemu przekonali się, „białe nie zawsze jest białe a czarne nie zawsze jest czarne”.
HISTORIA SZKOŁY
Spotkanie z uczniami tej renomowanej placówki było nie tylko okazją do promocji uczelni, lecz także do podzielenia się wiedzą i pasją z młodymi ludźmi, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej. ZSP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Tomaszowa Mazowieckiego jest jedną ze 158 szkół ponadpodstawowych z całego kraju, które znajdują się pod patronatem naukowym WAT. Uczniowie „Mechanika” m.in. biorą regularnie udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego i odnoszą w nim sukcesy. Kompleks szkół ponadpodstawowych, w skład którego wchodzi najstarsza średnia szkoła techniczna w Tomaszowie Mazowieckim na początku XXI wieku uzyskał certyfikat MON i kształci również uczniów w klasach mundurowych. W 2020 r. w placówce powstały oddziały przygotowania wojskowego (OPW). Kadeci z Tomaszowa Mazowieckiego w 2022 r. byli jedną z czterech szkół w Polsce, z których pochodziło najwięcej absolwentów wcielonych ochotniczo do różnych rodzajów służby wojskowej.