W dniach 3-7 marca 2025 roku Wojskowa Akademia Techniczna gościła Prorektora ds. Kształcenia Akademii Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu (Słowacja), płk. doc. Ing. Michala Turčaníka, PhD. Gospodarzem wizyty był Dziekan Wydziału Elektroniki, płk dr hab. inż. Jan Kelner, prof. WAT, który przez wiele lat współpracował z Prorektorem w Panelu Technologii Systemów Informacyjnych (Information Systems Technology (IST) Panel) w ramach Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii (NATO Science & Technology Organization (NATO STO)).

Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń w zakresie wdrażania nowych technologii w programach kształcenia studentów wojskowych, a także rozwój współpracy pomiędzy uczelniami obejmujący zakres wspólnych projektów, wymianę studentów i kadry akademickiej w ramach programu ERASMUS+ czy organizację wspólnych konferencji naukowych. W ramach swoje wizyty Prorektor odbył zarówno spotkania z władzami Uczelni jak i zwiedził wybrane Wydziału WAT. Przebieg spotkania oraz prezentacja poszczególnych jednostek Akademii pozwoliła na obustronne wyrażenie gotowości do dalszej współpracy, szczególnie w zakresie wymiany doświadczeń, w kontekście akademickim, jak i badawczo-rozwojowym. Główne wnioski z realizacji wizyty obejmują odnowienie kontaktów między Akademią Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu a Wojskową Akademią Techniczną, a także aktualizację nowego porozumienia, z uwzględnieniem reorganizacji obszarów współpracy. Wysłuchano również spostrzeżeń i wrażeń gościa z tegorocznego pobytu w WAT. Wysłuchano również spostrzeżeń i wrażeń gościa z tegorocznego pobytu w WAT.

Spotkanie z władzami WAT

W ramach swojego pobytu, Prorektor spotkał się z Rektorem-Komendantem WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysławem Wachulakiem. Rektor przedstawił wyzwania przed jakimi stoi kierowana przez niego Akademia w obliczu dynamicznego rozwoju potencjału Sił Zbrojnych RP, modernizacji technicznej czy wzrostu liczebności polskiej Armii. Te aspekty są przyczyną wzrostu liczby studentów wojskowych kształconych na kierunkach technicznych a to przekłada się na szereg wyzwań, którym WAT stara się sprostać. Pan Rektor podkreślił, natomiast że wyzwania te dają także możliwość rozwoju Akademii, w tym budowy nowych akademików czy laboratoriów, niezbędnych do realizacji celów zdefiniowanych przez Ministra Obrony Narodowej. Następnie Prorektor ds. Kształcenia Akademii Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu przedstawił wyzwania przed jakimi stoi słowacka Armia oraz jego Uczelnia w dobie obecnej sytuacji geopolitycznej. Na koniec, Gość podzielił się także swoimi spostrzeżeniami z dotychczasowej wizyty w WAT, podkreślając dostrzegalną różnicę w rozbudowie infrastruktury w stosunku do swojej ostatniej wizyty w naszej Uczelni kilkanaście lat wcześniej. Pan Prorektor podziękował serdecznie Panu Generałowi za chęć dalszej współpracy WAT z Akademią Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu oraz za dużą życzliwość z jaką się spotkał wśród kadry odwiedzonych wydziałów. Jednocześnie spotkanie z władzami Akademii uzupełniła rozmowa z Prorektorem WAT ds. Kształcenia, dr hab. inż. Kazimierzem Worwą, prof. WAT, która pozwoliła na wymianę doświadczeń nt. organizacji i oferty dydaktycznej obu Uczelni. Dostrzeżono potrzebę odnowienia kontaktów pomiędzy uczelniami oraz rozważenie aktualizacji obszarów współpracy zdefiniowanych w podpisanym wcześniej porozumieniu. Pan Prof. Worwa chętnie wsłuchał się także w spostrzeżenia i wrażenia naszego Gościa z dotychczasowej wizyty w WAT.

Wizytacja Wydziału Elektroniki

Pierwszą z odwiedzanych jednostek była wizyta Prorektora w Wydziale Elektroniki (WEL), gdzie odbyło się spotkanie z Dziekanem oraz przedstawicielami Wydziału. Podczas spotkania omówiono perspektywy współpracy między WEL i Akademią Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu. Szczegóły programów dydaktycznych przybliżył natomiast Prodziekan ds. Kształcenia i Rozwoju WEL, dr inż. Wiktor Olchowik. Następnie Gość zapoznał się z nowoczesnymi pracowniami i laboratoriami WEL.

W Instytucie Radioelektroniki WEL, dr hab. inż. Jan Matuszewski, prof. WAT oraz ppłk mgr inż. Paweł Kaczmarek zaprezentowali Pracownię Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej, w której studenci zapoznają się z metodami analizy sygnałów radarowych. Dodatkowo, dr inż. Grzegorz Czopik, prof. WAT przedstawił Pracownię Radioelektroniki, w której realizowane są zajęcia z prototypowania układów elektronicznych. Kpt. mgr inż. Dymitr Pietrow zaprezentował autonomiczne mobilne laboratorium walki radioelektronicznej, którego główna część umieszczona jest na pojeździe dostosowanym do jazdy w trudnych warunkach pozwalającym na wyemitowanie wybranych sygnałów radarowych.

W Instytucie Systemów Łączności WEL, dr hab. inż. Jerzy Łopatka, prof. WAT i mgr inż. Anna Kaszuba-Chęcińska przybliżyli ideę funkcjonowania laboratorium, w którym wykorzystuje się stanowiska badawcze do nadawania i odbioru sygnałów radiowych, w tym platformy radia programowalnego USRP oraz analizatory widma radiowego. Kolejnym punktem wizyty było Laboratorium Internetu Rzeczy (IoT), gdzie dr inż. Paweł Kwiatkowski oraz dr inż. Krzysztof Sieczkowski przedstawili metodykę nauczania techniki cyfrowej i układów logiki programowalnej. W Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej WEL, Kierownik, dr inż. Rafał Przesmycki zaprezentował badania nad odpornością urządzeń elektronicznych na promieniowanie elektromagnetyczne w komorze bezodbiciowej.

Wizytacja Wydziału Cybernetyki

Kolejnym etapem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Wydziału Cybernetyki (WCY), oraz jego Dziekanem dr. hab. inż. Zbigniewem Tarapatą, prof. WAT. Podczas spotkania omówiono perspektywy współpracy między WCY a Akademią Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu. W szczególności poruszono tematy związane z systemami wspomagania decyzji, sztuczną inteligencją, IoT, cyberbezpieczeństwem oraz kryptologią. Dyskutowano także o programach studiów realizowanych na kierunkach Informatyka, Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo, które kształcą zarówno studentów wojskowych, jak i cywilnych. Płk. Turčaníka zwiedził także nowoczesne laboratoria WCY, w tym Laboratorium Zobrazowania Wielkoformatowego oraz Laboratorium Symulacji Rozszerzonej, gdzie zaprezentowane zostały stanowiska do symulacji działań bojowych oraz szkolenia załóg wozów bojowych, a także Sala Szkoleniowa Załóg Wozów Bojowych. Kolejnym punktem wizyty było Laboratorium Zobrazowania Wielkoformatowego, wyposażone w stanowiska symulacyjne do lotnictwa, motosportu oraz wirtualnej rzeczywistości. Za koordynację wizyty w laboratoriach WCY odpowiadał Zastępca Dziekana, płk dr inż. Rafał Kasprzyk.

 Wizytacja Wydziału Inżynierii Mechanicznej

Prorektor ds. Kształcenia Akademii Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu wizytował również Wydział Inżynierii Mechanicznej (WIM), gdzie zapoznał się z działalnością jednostki oraz Centrum Robotów Mobilnych (CRM) w Instytucie Robotów i Konstrukcji Maszyn. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Instytutu – dr hab. inż. Marian J. Łopatka, prof. WAT, kierownik Zakładu CRM – dr inż. Arkadiusz Rubiec oraz dr inż. Tomasz Muszyński. Władze Wydziału reprezentował Prodziekan ds. Kształcenia WIM – dr inż. Piotr Szurgott. W trakcie spotkania przedstawiona została oferta dydaktyczna WIM, a następnie zaprezentowano wybrane pracownie: robotów mobilnych, manipulatorów haptycznych, platform autonomicznych i systemów nawigacyjnych oraz zewnętrzne i wewnętrzne tory testowe do badania mobilności robotów oraz efektywności systemów sterowania i budowy świadomości sytuacyjnej oraz akcyjnej. Poruszono także kwestię włączenia tematyki platform bezzałogowych do programów studiów wojskowych oraz stworzenia specjalistycznego kierunku dotyczącego systemów bezzałogowych, który byłby skierowany do Ministerstwa Obrony Narodowej.

 Wizytacja Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa.

Ostatnim przystankiem w ramach zapoznania się w potencjałem WAT była wizyta na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (WML), gdzie Prorektor został przywitany przez Dziekana Wydziału, dr. hab. inż. Stanisława Kachela, prof. WAT, który pokrótce przedstawił strukturę organizacyjną i bieżące wyzwania. Następnie Prodziekan ds. Studenckich WML, ppłk dr inż. Konrad Wojtowicz oprowadził Gościa po wybranych pracowniach Wydziału. Prorektor odwiedził m.in. Laboratorium Techniki Rakietowej i Pracownię Automatyki i Robotyki Laboratorium Mechatroniki w Instytucie Techniki Rakietowej i Mechatroniki, a następnie Laboratorium Badań Napędów Lotniczych i Pracownię Wytrzymałości i Trwałości Zmęczeniowej w Instytucie Techniki Lotniczej. Zainteresowanie Prorektora wzbudziły także badania nad wykorzystaniem uczenia maszynowego w systemach uzbrojenia, zaprezentowane przez Zespół Badawczy Inteligentnych Systemów Mechatronicznych.