Beam steering antenna i inne nowoczesne technologie w zakresie szerokopasmowej łączności radioliniowej były tematem inauguracyjnego seminarium „WAT ICT Days” zorganizowanego 18 kwietnia 2024 r. przez Instytut Systemów Łączności (ISŁ) Wydziału Elektroniki WAT.

Cykl seminariów rozpoczęło spotkanie z przedstawicielami firmy Cambium Networks Global Defense Solutions, działającej w obszarze komunikacji bezprzewodowej. Eksperci przedstawili technologie stosowane do budowy szerokopasmowych, specjalizowanych systemów radioliniowych w zastosowaniach wojskowych i specjalnych. Wydarzenie zorganizowane w formie hybrydowej zgromadziło uczestników z instytucji wojskowych, uczelni i firm współpracujących z Wojskową Akademią Techniczną. Inicjatywę „WAT ICT Days” przedstawił Dyrektor ISŁ WEL WAT płk dr hab. inż. Jan Kelner, prof. WAT, który zaprezentował działalność badawczo-wdrożeniową i dydaktyczną oraz projekty naukowe realizowane w instytucie. Spotkanie odbyło się w auli Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego WEL WAT. Patronat honorowy nad „WAT ICT Days” objął Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

„Bezprzewodowa łączność szerokopasmowa napędza niemal wszystkie gałęzie gospodarki, przemysłu, administracji oraz stała się powszechna w życiu każdego z nas. Dostępność usług wymagających dużych przepływności znacznie się poprawiła dzięki instalacjom systemów 4G i 5G wpieranych przez radiolinie szerokopasmowe oraz światłowody. W wojsku i instytucjach resortu obrony narodowej wykorzystanie wielu aplikacji i systemów dowodzenia, wsparcia oraz kierowania i zarządzania jest uwarunkowane dostępnością niezawodnej, bezpiecznej łączności szerokopasmowej” – podkreślił prof. Kelner.

Oferowane na potrzeby wojska i do zastosowań specjalnych bezprzewodowe technologie komunikacyjne zostały omówione przez reprezentujących firmę Cambium Networks: Nicka Baxtera – Dyrektora Regionalnego z działu Global Defense and Security, Sylwestera Chojnackiego – Dyrektora Regionalnego na obszar CEE&CIS oraz Sebastiana Opielę – Dyrektora technicznego na obszar CEE&CIS. Technologie te rozwija i oferuje dział Global Defense and Security. Szczególny nacisk położono na kwestie zarządzania pasmem radiowym i bezpieczeństwa systemu. Przedstawiono rozwiązanie radiolinii szerokopasmowej z technologią anteny ze sterowaną wiązką (beam steering antenna), która pozwala na szybkie zestawienie łącza bez potrzeby dokładnego wizowania anten pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem, co znaczącą wpływa na szybkość zestawienia i bieżącą korektę łącza radiowego, a ponadto zapewnia dużą jego stabilność.

Podchorążowie WAT zademonstrowali proces rozstawiania 18-metrowego systemu antenowego. Pokaz, który odbył się na parkingu Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego, mogły śledzić również osoby uczestniczące w seminarium w formie zdalnej.

W seminarium wzięli udział m.in. przedstawiciele: Zarządu P-6 Kierowania i Dowodzenia Sztabu Generalnego WP, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Agencji Uzbrojenia, Departamentu Innowacji MON, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Dowództwa 2 Korpusu Polskiego, Centrum Operacji Powietrznych, Wojskowego Instytutu Łączności, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, Sił Powietrznych, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz firm współpracujących z Wydziałem Elektroniki WAT: Nokia, Samsung, DGT, FCA oraz Systemics-PAB. „Z rozmów z uczestnikami wynika, że tematyka seminarium była bardzo interesująca, a technologia beam steering może być atrakcyjna w przyszłych implementacjach. Włączenie praktycznego pokazu sprzętu korzystnie wpłynęło na odbiór prezentowanych treści” – podsumował pomysłodawca i koordynator „WAT ICT Days” Dariusz Zmysłowski, asystent w ISŁ WEL WAT.

Organizatorzy planują kontynuowanie cyklu seminariów, na których wiodące firmy technologiczne będą prezentowały oryginalne rozwiązania techniczne i nowoczesne technologie o przełomowym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

„Dynamiczny rozwój współczesnych technik i technologii informacyjnych i komunikacyjnych, potocznie nazywanych ICT (ang. Information and Communications Technologies), wpływa na funkcjonowanie społeczeństw oraz wielu gałęzi gospodarki. Coraz większe znaczenie ICT jest obserwowane w dziedzinie wojska, służb mundurowych i instytucji państwowych. Tematyka seminarium wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom wojska, instytucji związanych z obronnością i bezpieczeństwem Państwa oraz szeroko rozumianej administracji” – oceniają organizatorzy z ISŁ WEL WAT.

na podstawie:wat.edu.pl