Podchorążowie Jakub Celban i Michał Pietras, studenci 3 roku Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, wzięli udział w międzynarodowej wymianie w ramach programu EMILYO (European Initiative for the Exchange of Military Young Officers), której celem jest pogłębianie współpracy oraz wspólne kształcenie młodych oficerów w duchu europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Szkolenie odbyło się w renomowanej włoskiej szkole oficerskiej w Turynie (Italian Army Military Academy in Turin), gromadząc uczestników z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO. Program przewidywał intensywne zajęcia teoretyczne oraz praktyczne dotyczące struktur wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, wspólnego reagowania na zagrożenia międzynarodowe, a także doskonalenia kompetencji przywódczych w środowisku międzynarodowym. Oprócz wartości edukacyjnych wymiana stanowiła doskonałą okazję do nawiązania kontaktów z podchorążymi oraz oficerami z innych armii, a także do budowania wzajemnego zrozumienia i zacieśniania relacji między przyszłymi liderami sił zbrojnych różnych krajów. Jak podkreślają podchorążowie, udział w wymianie był niezwykle inspirującym przeżyciem – zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym – i zdecydowanie polecają podobne inicjatywy innym studentom wojskowym.

Program European Initiative for the Exchange of Military Young Officers powstał w 2008 roku jako odpowiedź na potrzebę stworzenia harmonijnego europejskiego systemu szkolenia podchorążych, który poprzez międzynarodowe wymiany oraz programy nauczania i szkolenia pozwoli na przygotowanie przyszłej kadry oficerów. Kadra ta posiadać będzie umiejętności współpracy w środowisku międzynarodowym i tym samym przyczyni się do wzrostu interoperacyjności między europejskimi Siłami Zbrojnymi, jak również do promowania wspólnej polityki obronności i bezpieczeństwa w Europie. Myślą przewodnią, kierującą tworzeniem i realizacją programu EMILYO, jest wspólne działanie wykorzystujące sprawdzone rozwiązania poszczególnych instytucji. Od pierwszego spotkania grupy implementacyjnej upłynęło wiele lat, a program bardzo się rozwinął i stał się nieocenionym narzędziem do wzmacniania wspólnej polityki obronności i bezpieczeństwa w Europie jak również do rozwijania umiejętności interoperacyjnych w międzynarodowych grupach podchorążych z wielu europejskich akademii wojskowych. Każdego roku wszyscy studenci wojskowi z instytucji partnerskich mają okazję uczestniczyć w ponad sześćdziesięciu krótkoterminowych kursach (Common Modules) oraz innych przedsięwzięciach. Ci, których macierzyste uczelnie przystąpiły do realizacji Międzynarodowych Semestrów (International Semesters) mają możliwość odbycia międzynarodowego semestru studiów.