W dn. 27.09.2023 r. delegacja Wydziału Elektroniki WAT w składzie:

• prof. dr hab. inż. Ryszard SZPLET, Dziekan Wydziału Elektroniki,
  • płk dr inż. Jarosław BUGAJ, Zastępca Dziekana Wydziału Elektroniki,
  • dr hab. inż. Piotr KANIEWSKI, prof. WAT, Dyrektor Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT,
  • dr hab. inż. Jerzy PIETRASIŃSKI, prof. WAT, Kierownik Zakładu Teledetekcji w Instytucie Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT,
  • ppłk dr inż. Piotr SERAFIN,
  • mjr mgr inż. Paweł KACZMAREK

udała się do Zarządu Wojsk Radiotechnicznych (ZWRt), Inspektoratu Sił Powietrznych (ISP) DG RSZ.

Zasadniczym celem wizyty było przekazanie gratulacji Panu gen. bryg. dr. inż. Jerzemu KWICE z okazji wyznaczenia z dniem 11.09.2023 r. na stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Radiotechnicznych – Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych DG RSZ.

W czasie spotkania została omówiona bieżąca problematyka kształcenia podchorążych na potrzeby Wojsk Radiotechnicznych w specjalnościach: radiolokacja oraz radionawigacja. Ponadto omówione zostały aspekty ewentualnej rozbudowy bazy dydaktycznej Instytutu Radioelektroniki, który bezpośrednio profiluje te specjalności. Szczególną uwagę zwrócono na pracownię systemu DUNAJ II oraz doposażenie innych pracowni mających bezpośredni wpływ na kształcenie podchorążych.

Złożenie opisywanej wizyty wynika z istniejących od wielu lat bardzo dobrych relacji między Wydziałem Elektroniki WAT, a Wojskami Radiotechnicznymi. Wynikają one głównie z faktu, że w Instytucie Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT kształceni są oficerowie w specjalnościach RADIOLOKACJA oraz RADIONAWIGACJA. Przejawem modelowej współpracy jest ponadto aktywny udział zespołów z Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT w ćwiczeniach Ramstein Guard oraz w ćwiczeniach specjalnych organizowanych przez ZWRt, dedykowanych pracy radarów w warunkach występowania zakłóceń.

W trakcie wizyty omawiano kierunki dalszej współpracy korzystnej dla obydwu stron. Jej zintensyfikowanie jest obecnie konieczne z uwagi na wnioski wynikające z wojny w Ukrainie. Zarówno Pan Generał jak i Pan Dziekan Wydziału Elektroniki podkreślali zdecydowaną wolę rozwoju współpracy w wielu aspektach.