W dniach 30.09.2024 – 01.10.2024 w biurze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli odbyło się spotkanie brokerskie dotyczące zwiększenia uczestnictwa podmiotów z Polski w programach europejskich.

W spotkaniu udział wzięli następujący przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej:

• dr hab. inż. Zbigniew Piotrowski, prof. WAT, przedstawiciel Wydziału Elektroniki,
  • dr hab. inż. Bogdan Ćwik, przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania,
  • dr inż. Kamil Sybilski, Dyrektor Instytutu Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej przedstawiciel Wydziału Inżynierii Mechanicznej,
  • dr Jakub Słowik, przedstawiciel Wydziału Cybernetyki,
  • oraz Hubert Jakubowski, Kierownik Działu Rozwoju Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego.

W sesji pitchnigowej dr inż. Kamil Sybilski przedstawił prezentację dotyczącą Systemu do oceny parametrów1) biomechatronicznych żołnierza w aspekcie oceny jego predyspozycji i przygotowania do realizacji zadań bojowych. W kolejnym wystąpieniu dr hab. inż. Bogdan Ćwik zaprezentował „Modułowy i autonomiczny niskoemisyjny system zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną dla grupy wojsk”. Dr hab. inż. Zbigniew Piotrowski, prof. WAT przedstawił „Oparte na sztucznej inteligencji heterogeniczne systemy komunikacji i wykrywania multispektralnego i multisensorycznego do zastosowań w wojskowych platformach załogowych i bezzałogowych oraz systemach komunikacyjnych”. Dr Jakub Słowik przedstawił projekt koncentrujący się na opracowaniu innowacyjnych podejść i narzędzi w celu zwiększenia bezpieczeństwa w rozwoju i ocenie oprogramowania i sprzętu, ze szczególnym naciskiem na technologie sztucznej inteligencji (AI). Wydarzenie brukselskie pozwoliło na przedstawienie na forum europejskim poszczególnych podmiotów i instytucji, które zgłosiły projekty. Jak również umożliwiło bezpośredni kontakt z zainteresowanymi podmiotami zagranicznymi, w obszarze ewentualnej współpracy, w tym wspólnego przygotowania projektów, w bieżących, jak również przyszłych programach.

Ze strony WAT zostało zgłoszone na rok planistycznych 2026/2027 i przyjęte przez MON 3 projekty, z których każdy otrzymał poparcie od minimum 2 partnerów zagranicznych, które w chwili posiadają obecnie status „rozważane”. Szczególną uwagę poświęcono tematom finansowanym w ramach Programu Horyzont Europa, wchodzącym w obszar tzw. Klastra 3 „Bezpieczeństwo cywilne dla społeczeństwa” oraz tematom proponowanym do finansowania przez Europejski Fundusz Obronny – Program Pracy (Working Package) 2026/27. Organizatorami spotkania było Polskie Biuro NCBR w Brukseli, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (ILOT), Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Innowacji). W spotkaniu uczestniczyli również Narodowi Przedstawiciele z poszczególnych państw odpowiedzialni za programy europejskie (Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Grecji, Francji oraz Niemiec) oraz przedstawiciele firm z tych krajów, zainteresowani współpracą w programach europejskich.

Pierwsza cześć spotkania miała na celu zapoznanie się z projektami Horyzont Europa w ramach Klastra 3, przyjętych do realizacji w 2024 roku, jak również miała pomóc w przygotowaniu się do przyszłorocznych projektów, które właśnie są zatwierdzane przez Komisję Europejską. W trakcie spotkania przedstawione zostały zasady oraz procedury przygotowania wniosków. Jak również szereg cennych uwag dotyczących wyszukiwania partnerów zagranicznych, sposobów poszukiwania ciekawych tematów i innych działań uskuteczniających poszukiwanie projektów. Natomiast druga część poświęcona była projektom finansowanym przez Europejski Fundusz Obronny, gdzie zostały wyjaśnione mechanizmy funkcjonowania tego funduszu, jak również procedury składania i ewaluacji wniosków.

Przedstawiciele WAT zaprezentowali się z dobrej strony, nawiązali liczne kontakty międzynarodowe z firmami z Lity, Łotwy, Estonii, Grecji, Francji i Niemiec, których odzwierciedleniem będą podpisane umowy konsorcjum, a następnie wspólne opracowanie propozycji projektów i ubieganie się o międzynarodowe projekty Komisji Europejskiej z programów EDF i Horyzont.

na podstawie: wcy.wat.edu.pl

Autor tekstu: Jakub Słowik, Fot. Jakub Słowik