24 kwietnia 2025 r. – rok po inauguracji cyklu wydarzeń WAT ICT Days odbyło się piąte już seminarium pt. „Cyfrowa transformacja i rozwój taktycznych systemów komunikacji mobilnej w świetle wyzwań współczesnego pola walki”. Tym razem przedstawiciele firmy Nokia opowiedzieli m. in. o standaryzacji w obszarze LTE/5G, wykorzystaniu tej technologii w ekosystemie obronnym oraz stanu prac nad rozwojem technologii 6G.

Wydarzenie otworzył Dziekan Wydziału Elektroniki płk dr hab. inż. Jan KELNER, prof. WAT, który powitał zgromadzonych gości, zarówno biorących udział osobiście jak uczestniczacych w formie zdalnej. Płk Kelner podkreślił, iż cykl seminariów WAT ICT Days wpisuje się w misję Akademii i realizację strategii WAT, umożliwiając doskonalenie kompetencji w zakresie zaawansowanych technologii, w tym technologii podwójnego zastosowania oraz rozwijanie współpracy społeczno-gospodarczej z szeroko rozumianym sektorem obronnym na rzecz wzmacniania potencjału obronnego państwa. Następnie głos zabrał przedstawiciel patrona medialnego – wydawnictwa – Defence24 Pan Piotr JASZCZUK, który dodatkowo zaprosił uczestników seminarium do udziału w organizowanym w dniach 6 – 7 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie „Defence24 Days”, którego motywem przewodnim będą również zagadnienia poświęcone obronności i bezpieczeństwu Państwa.


Seminarium miało charakter teoretyczno-praktyczny. W pierwszej części spotkania, zaprezentowano stan aktualny technologii, efekty współpracy firmy NOKIA z NATO i EDF w aspekcie standaryzacji rozwiązań, problemów związanych z cyberbezpieczeństwem, w tym obronie przed atakami na interfejs radiowy, fałszywymi stacjami bazowymi, zakłócaniem sygnału oraz podszywaniem się po przejęciu urządzeń mobilnych. Omówiono również podstawowe aspekty adresowane przy pracach nad standardem 6G i wskazano kierunek jego rozwoju. W drugiej części wydarzenia przedstawiono praktyczne wykorzystania sieci LTE/5G do tworzenia sieci prywatnych podczas działań taktycznych. Prezentowane były wersje plecakowe stacji bazowych, które umożliwiają organizację prywatnej sieć komunikacyjnej dla 256 użytkowników o zasięgu do 1 km. Ponadto, przedstawione zostały produkty mobilne, wzmocnione o zdolność organizacji sieci na dłuższym dystansie dla większej ilości użytkowników, jak również powietrzne stacje bazowe, których funkcjonalność wyjaśniono w oparciu o wizualizację w tzw. wirtualnym świecie sieci mobilnych OMNIVERS.


Firma NOKIA przedstawiła również zastosowanie prywatnych sieci LTE/5G w produkcji przemysłowej. Wyszczególniono szereg argumentów stanowiących gwarancję bezpieczeństwa dla takich rozwiązań, w tym miedzy innymi aspekt wewnętrznego przepływu danych w ramach zbudowanej sieci. Został zaprezentowany gotowy produkt dedykowany do organizacji zamkniętych sieci prywatnych tzw. NDAC ( ang. Nokia Digital Automation Cloud). Jest to kompleksowa platforma, tzw. cyfrowa chmura, która ułatwia zarządzanie i przetwarzanie firmowych danych, nadzorowanie, aktualizację i predykcję działań z praktycznie dowolnego miejsca na świecie.
Seminarium firmy NOKIA spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w nim udział 105 uczestników (38 stacjonarnie, 67 online), którzy reprezentowali szerokie spektrum aktywności zawodowej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele jednostek i instytucji resortu obrony narodowej, uczelni oraz branżowych podmiotów przemysłowych.