Studenci wojskowi kierunku Elektronika i Telekomunikacja w ramach programu ERASMUS+ mieli okazję uczestniczyć w dwóch wyjazdach. W lipcu 2024 r oraz listopadzie 2024 r. odbyli kilkudniowe wyjazdy do Akademii Wojsk Lądowych oraz Akademii Marynarki Wojennej w Rumunii.

Pchor. Sebastian Makarewicz wraz z pchor. Szymonem Kuźbą – studenci studiów wojskowych, kierunek: Elektronika i Telekomunikacja w dniach 08.07 – 19.07  odbyli w ramach ERASMUS+ szkolenie modułowe, które koncentrowało się na rozwijaniu umiejętności taktycznych uwzględniając możliwości przetrwania w warunkach leśnych na terenie kontrolowanym przez przeciwnika oraz na ogólnym rozwoju sprawności fizycznej. W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele siedmiu krajów: Bułgarii, Grecji, Gruzji, Mołdawii, Polski, Portugalii oraz Rumunii. Pierwszego dnia szkolenia zorganizowano marsz do obozu „Crint”, zlokalizowanego w górach w pobliżu miejscowości Sibiel. W kolejnych dniach realizowano zajęcia z zakresu patrolowania, samoobrony (prowadzone przez instruktorów z Bułgarii) oraz survivalu. W trakcie zajęć survivalowych uczestnicy zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie budowy schronień, konstruowania pułapek na zwierzęta, filtracji wody, rozpalania ognisk oraz tworzenia prowizorycznych narzędzi. Instruktorami tych zajęć byli oficerowie z Rumunii, wspierani przez byłego żołnierza wojsk specjalnych. Czwartego dnia szkolenia przeprowadzono symulację ataku na obóz, podczas której uczestnicy musieli przemieścić się w wyznaczony rejon i zorganizować tam nowy obóz, w którym spędzili noc. W drugim tygodniu szkolenia zorganizowano marsz do kolejnego obozu, „Daia”, gdzie odbyły się zajęcia z: patrolowania, udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz rekonesansu. Uczestnicy wzięli udział w patrolu wokół góry, podczas którego kadeci z Rumunii zostali wyposażeni w ślepą amunicję i prowadzili symulowany ogień w kierunku przeciwnika. Ostatniego dnia odbył się egzamin podsumowujący nabyte umiejętności, po którym uczestnikom wręczono certyfikaty ukończenia szkolenia.

Kolejny wyjazd naszych studentów odbył się w listopadzie 2024 r. Tym razem w szkoleniu w miejscowości Constanța w Rumunii wzięli udział pchor. Sebastian Makarewicz oraz pchor. Dominikiem Malinowskim wraz z przedstawicielami sześciu krajów: Mołdawii, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Polski i Łotwy. Główna cześć szkolenia koncentrowała się na poprawie umiejętności językowych w zakresie angielskiej terminologii NATO oraz poszerzaniu wiedzy o strukturach i misjach NATO. W trakcie szkolenia odbyły się spotkania z oficerami marynarki wojennej, którzy dzielili się swoją wiedzą o funkcjonowaniu NATO oraz o zadaniach realizowanych przez NATO w misjach morskich. Uczestnicy mieli także okazję zdobywać praktyczne umiejętności na symulatorze nawigatora statku, co umożliwiło im ćwiczenie nawigacji i operacji morskich w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo zorganizowano debatę na temat roli NATO, podczas której drużyny przedstawiały swoje argumenty, co pozwoliło uczestnikom pogłębić znajomość problematyki oraz rozwinąć umiejętności argumentacji.

fot. pchor. Sebastian Makarewicz