ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS NA NAJLEPSZĄ PRACĘ INŻYNIERSKĄ, MAGISTERSKĄ I ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ Z ZAKRESU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI LUB NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII W ŁĄCZNOŚCI, POSIADAJĄCĄ POTENCJAŁ ZASTOSOWANIA W OBSZARZE OBRONNOŚCI LUB BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA
Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Dyrektora Departamentu Innowacji płk Marcina Górki postanowiła nagrodzić łącznie 11 prac w trzech kategoriach Konkursu.
W kategorii IV – za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu nowoczesnych technologii w łączności, posiadającej potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa, zwyciężyło 3 pracowników Wydziału Elektroniki (Instytut Systemów Łączności).
-
I nagroda – Pan Krzysztof MALON za rozprawę doktorską pt. „Efektywne zarządzanie dostępem do widma w radiowych sieciach doraźnych z węzłami kognitywnymi” napisaną pod kierunkiem Pana dr. hab. inż. Jerzego ŁOPATKI,
-
II nagroda – Pan Jarosław WOJTUŃ za rozprawę doktorską pt. „Efektywne metody skrytej synchronizacji akustycznych kanałów steganograficznych” napisaną pod kierunkiem płk. dr. hab. inż. Pana Zbigniewa PIOTROWSKIEGO,
-
III nagroda – Pan Paweł SKOKOWSKI za rozprawę doktorską pt. „Efektywna metoda budowy świadomości sytuacji elektromagnetycznej w radiowych sieciach doraźnych z węzłami kognitywnymi” napisaną pod kierunkiem Pana dr. hab. inż. Jerzego ŁOPATKI.
TO WIELKI SUKCES!
Praca doktorska Pana Krzysztofa MALONA „Efektywne zarządzanie dostępem do widma w radiowych sieciach doraźnych z węzłami kognitywnymi” dotyczyła opracowania algorytmu klasyfikacji kanałów radiowych wykorzystującego metodę uczenia maszynowego ze wzmocnieniem Q-learning. Wyznaczane za pomocą proponowanego algorytmu kanały logiczne, charakteryzują się wyższymi wartościami użyteczności w porównaniu do statycznego dostępu do widma lub cyklicznej bądź losowej zmiany kanału pracy. Zastosowane rozwiązanie umożliwia efektywniejsze wykorzystanie zasobów widmowych z jednoczesną minimalizacją wpływu zakłóceń i interferencji w sieciach radiowych. Jak twierdzi autor nagrodzonej pracy „algorytm oceny przydatności kanałów radiowych może znaleźć zastosowanie w nowoczesnych systemach opartych na technologii radia definiowanego programowo wykorzystujących dynamiczny dostęp do widma”. Rezultaty przedstawionej pracy znajdują zastosowanie w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa, m.in. w ramach:
• systemów walki elektronicznej i rozpoznania radioelektronicznego,
• nowotworzonych i modernizowanych systemach uzbrojenia i bezpieczeństwa państwa, w szczególności w zakresie bezprzewodowych sieci sensorów,
• monitorowania środowiska elektromagnetycznego i budowania świadomości sytuacyjnej na polu walki.
Praca doktorska Pana Jarosława WOJTUNIA „Efektywne metody skrytej synchronizacji akustycznych kanałów steganograficznych” dotyczyła steganografii akustycznej, a dokładniej skrytej synchronizacji akustycznych kanałów steganograficznych. Jednym z poważnych problemów obecnych w systemach steganograficznych jest zapewnienie synchronizacji. W ramach pracy zaprojektowano i zaimplementowano cztery autorskie mechanizmy pozwalające na uzyskanie synchronizacji po stronie odbiorczej. Podczas projektowania tych metod szczególny nacisk położono na ich jednoczesną pracę z układem osadzania danych steganograficznych w sygnale mowy. Trzy spośród opracowanych metod synchronizacji operują bezpośrednio na sygnale akustycznym, natomiast czwarta metoda działa w wyższej warstwie analizując strukturę zdekodowanego strumienia danych steganograficznych. Wszystkie opracowane w ramach rozprawy procedury poddano gruntownym testom, które dotyczyły zarówno oceny jakości sygnałów jak i skuteczności synchronizacji. Ocenę jakości sygnałów przeprowadzono w oparciu o metody obiektywne oraz subiektywne. Przeprowadzone badania potwierdziły skuteczność opracowanych metod synchronizacji podczas transmisji danych steganograficznych w radiowym łączu UKF oraz w kanale VoIP. Dysponując mechanizmem synchronizacji kanałów steganograficznych możemy pójść krok dalej i stworzyć systemy steganograficzne. Autor pracy twierdzi, iż „wykorzystanie steganografii umożliwia zbudowanie kanałów skrytej wymiany informacji w systemach teleinformatycznych. Steganografia i pośrednio związane z nią znakowanie wodne może być wykorzystane w celu uwierzytelnienia abonenta lub sprawdzenia integralności wiadomości w szczególności w nieszyfrowanych łączach telekomunikacyjnych np. w analogowych łączach radiowych. Znajomość zagadnień związanych z szeroko pojętą steganografią, nie tylko akustyczną, ale również sieciową wpisuje się w główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP, w szczególności w zakresie nowoczesnych systemów dowodzenia i kierowania oraz ochroną cyberprzestrzeni.”
Praca doktorska Pana Pawła SKOKOWSKIEGO „Efektywne metody skrytej synchronizacji akustycznych kanałów steganograficznych” dotyczyła opracowania kooperacyjnej scentralizowanej metody monitorowania widma o może znaleźć zastosowanie w nowoczesnych i nowopowstających systemach radiowych, w tym systemach piątej generacji (5G, gdzie konieczne jest zapewnienie niezakłóconej pracy wielu użytkowników przy ograniczonych zasobach widmowych). Ponadto można ją zastosować w Internecie Rzeczy (IoT), gdzie wymagana jest automatyzacja procesów konfiguracji sieci, minimalizacja interferencji i zapewnienie wymaganej niezawodności. Autorska metoda może stanowić efektywne narzędzie do wykrywania sygnałów użytkowników pierwotnych w systemach, gdzie przewiduje się wykorzystanie wspólnych zasobów widmowych przez użytkowników pierwotnych i wtórnych. Może ona również być wykorzystana przez instytucje odpowiedzialne za zarządzanie widmem do oceny parametrów urządzeń radiowych, przestrzegania przez użytkowników obowiązujących zasad wykorzystania widma i przydzielonych zasobów.