W siedzibie Wydziału Elektroniki zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną reprezentowaną przez prof. dr. hab. inż. Ryszarda Szpleta – Dziekana Wydziału Elektroniki oraz firmą Rail-Mil Computers sp. z o.o., reprezentowaną przez przedstawiciela zarządu Krzysztofa Marka Gońdę.
Rail-Mil Computers sp. z o.o. jest prywatną w pełni polską spółką powstałą w 2015 r. ukierunkowaną na opracowywanie, prototypowanie i produkcję zaawansowanej elektroniki oraz kompletnych systemów dla infrastruktury krytycznej. Wszystkie rozwiązania oferowane przez firmę oparte są na komponentach własnego projektu oraz produkcji. Zespół firmy stanowią doświadczeni inżynierowie elektronicy, programiści niskopoziomowi, programiści aplikacyjni oraz specjaliści z branż kolejowej oraz wojskowej. O wysokim poziomie technologicznym firmy świadczy kilka standardów sprzętu VME, CPCI, oraz własna linia OpenVPX – najnowocześniejszego międzynarodowego standardu komputerów przemysłowych dedykowanych do zastosowania w systemach radarowych oraz w lotnictwie. Firma posiada certyfikaty jakości ISO i AQAP. Dostarcza ona unikalne technologie elektroniczne m. in. do radarów oraz nowych systemów uzbrojenia (AHS Krab) oraz modernizuje postsowiecki sprzęt dla potrzeb nowoczesnej armii (śmigłowce, czołgi).
Zawarte porozumienie polegać będzie na podejmowaniu i rozwijaniu wspólnych przedsięwzięć w następujących obszarach tematycznych:
- Projektowanie specjalizowanej elektroniki;
- Układy swobodnie programowalne;
- Systemy teletransmisyjne przewodowe elektryczne i optyczne;
- Systemy teletransmisyjne bezprzewodowe;
- Systemy operacyjne, bezpieczeństwo, wydajność;
- Systemy kontroli i sterowania;
- Systemy przetwarzania danych;
- Cyberbezpieczeństwo.
Współpraca będzie realizowana m.in. poprzez:
- inicjowanie i prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych;
- komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz transfer wyników prac naukowych do gospodarki;
- promowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych, w tym innowacyjnych rozwiązań technologicznych;
- doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekspertyzy;
- organizowanie szkoleń, kursów, konferencji naukowych;
- organizowanie staży i praktyk;
- wymianę wiedzy i doświadczeń.
Wynikiem podjętej przez WAT współpracy z firmą Rail-Mil Computers sp. z o.o. będzie działanie obu stron porozumienia nakierowane na rozwój kadry badawczej i dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych ukierunkowane na potrzeby gospodarki narodowej i sił zbrojnych. Ponadto porozumienie zapewni studentom i doktorantom rozwój poszerzający ich kompetencje i umiejętności przydatne w ich przyszłej karierze zawodowej.
Tekst: dr inż. Bronisław Wajszczyk