System wspomagania decyzji o ewakuacji medycznej zgromadził ponad 1,6 mln. głosów wśród blisko 3,7 mln oddanych na najbardziej wartościowe rozwiązania opisane w Katalogu 2024 Portalu-mundurowego.pl i zdobył druga pozycję w sondzie. Kwantowy generator liczb losowych zajął trzecie miejsce.
Jak poinformował red. Ryszard Choroszy, 23 maja zakończyła się sonda na stronie portal-mundurowy.pl na najbardziej wartościowe rozwiązania opisane w Katalogu Innowacje-Wdrożenia-Bezpieczeństwo-Obronność 2024. Zwyciężyła kamizelka kuloodporna spółki SohbiCraft Poland. Drugie miejsce zajął projekt Wydziału Elektroniki WAT, trzecie – rozwiązanie opracowane w Instytucie Optoelektroniki WAT.
Na 20 wybranych innowacji dla bezpieczeństwa oddano 3 mln 681 113 głosów, z tego aż 99 proc. głosów przypadło na dwa konkurujące rozwiązania. Antyodpryskowa kamizelka kuloodporna oraz modułowa kamizelka taktyczna opracowane przez spółkę SohbiCraft Poland otrzymała ponad 2 mln głosów ( 55 proc. ogółem). W innowacji zastosowano płytę balistyczną wykonaną ze stali o wysokiej twardości i ze specjalną powłoką, która pochłania i zatrzymuje w sobie wszystkie odłamki od rykoszetu. Rozwiązanie uzyskało certyfikat Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.
Niemal równie chętnie (44 proc. wszystkich kliknięć, 1 mln 632 tys. 222 głosy) wskazywano System wspomagania decyzji o ewakuacji medycznej SWD-EwMed, opracowany przez konsorcjum z Wojskową Akademią Techniczną jako liderem. Nad projektem od 2021 r. pracują naukowcy z Wydziału Elektroniki WAT, Wojskowego Instytutu Medycznego oraz specjaliści z firmy TELDAT przy dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. SystemSWD-EwMed jest oparty na monitorowaniu parametrów życiowych żołnierzy. W przyszłości ma pomóc służbom medycznym i dowódcom w podejmowaniu szybkiej decyzji o kolejności ewakuacji i udzieleniu szybkiej pomocy poszkodowanym na polu walki. Testy poligonowe i kliniczne potwierdziły, że zastosowane tu sensory rejestrują dane porównywalnie z profesjonalnymi urządzeniami medycznymi. Zebrane informacje mogą być przesyłane poprzez obecnie wykorzystywane środki łączności bez uszczerbku dla jakości.
Trzecie miejsce i ponad 16 tysięcy głosów (pozwalających w poprzednich latach na wygranie analogicznych ankiet) uzyskał kwantowy sprzętowy generator liczb losowych również wykonany w konsorcjum, którego liderem była Wojskowa Akademia Techniczna. Przełomowa technologia wykorzystująca zjawiska kwantowe do generacji liczb losowych powstało w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, TELDAT i NASK, została przetestowana w NASK. System pozwala na uniezależnienie użytkowników od dostępnego oprogramowania generującego liczby losowe przy pomocy algorytmów. Wyniki projektu „Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych” (OptoKrypt) są przeznaczone do wykorzystania w wojsku i w sieciach teleinformatycznych m.in. w sektorze finansowym, bankach i centrach danych.
Obydwa projekty prowadzone w WAT kończą się w 2024 r. Naukowcy zapowiadają wdrożenia.
Ankieta została uruchomiona 23 kwietnia br. po umieszczeniu na stronie portalu Katalogu: Innowacje-Wdrożenia-Bezpieczeństwo-Obronność 2024 do pobrania w wersji elektronicznej. Aplikacja sondy umożliwiała oddanie do trzech głosów z jednego IP dziennie na jeden z 20 wybranych projektów. Do ankiety na najbardziej wartościowe rozwiązania z katalogu wytypowano dodatkowo projekt MILGEOMED inteligentną mapę życia powstającą na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT w konsorcjum z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz spółką Investcore; tu również WAT jest liderem.
Publikacji katalogu towarzyszył konkurs „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” rozstrzygnięty w kwietniu br. Wojskowa Akademia Techniczna zajęła wówczas 3 miejsce ex aequo za Moduł wspomagania identyfikacji ofiar katastrof i ataków terrorystycznych. System IDVICTIM zrealizowany w konsorcjum WAT (lider) z firmą KenBIT przy dofinansowaniu NCBR jest przeznaczony dla zespołów zajmujących się ustalaniem danych osób poszkodowanych. Elektroniczne formularze pozwalają już na miejscu zdarzenia nadać prawny bieg dochodzeniu. Ułatwią one ekspertom policyjnym opisywanie i katalogowanie znalezionych szczątków i elementów technicznych zgodnie z procedurą rekomendowaną przez Interpol. System uzupełnia przyjazna dla użytkownika aplikacja mobilna. W innowacji zastosowano metody sztucznej inteligencji (AI), która uczy się ze zdjęć, rozpoznaje m.in. twarze i wskazuje je operatorowi. Zamiast analizować zbiór dostępnych fotografii człowieka przed i po śmierci, operator podejmuje decyzję na podstawie propozycji, które otrzyma od AI. Ostateczna identyfikacja obejmuje m.in. sprawdzenie odcisków palców, badania odontologiczne, w tym ocena uzębienia, i analizy DNA. Rozwiązanie opracowano w Instytucie Systemów Łączności WEL WAT.
Karolina Duszczyk
fot. źródło: WEL WAT/płk rez. Piotr Łubkowski