Zapraszamy do lektury nowych monografii pracowników Instytutu Systemów Łączności, które ukazały się nakładem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. To pozycje, które z pewnością będą stanowić cenne źródło informacji dla pracowników naukowych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja oraz dla studentów na kierunku studiów elektronika i telekomunikacja.

  • Budowanie świadomości sytuacji elektromagnetycznej w sieciach doraźnych z węzłami kognitywnymi” (Wojskowa Akademia Techniczna, ISBN 978-83-7938-323-8) autorstwa dr. inż. Pawła Skokowskiego.

Monografia dotyczy współczesnych systemów telekomunikacyjnych. Budowanie świadomości elektromagnetycznej jest podstawowym procesem realizowanym w radiu kognitywnym, które stanowi jeden z trendów rozwoju radiokomunikacji XXI wieku. Systemy tzw. radia kognitywnego lub inteligentnego są i będą wdrażane w najnowszych systemach radiokomunikacyjnych zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Zaprezentowano autorską metodę budowania świadomości sytuacji elektromagnetycznej, która może być implementowana w systemach CR-SDR z DSA, w szczególności w sieciach MANET z węzłami kognitywnymi. Warto zaznaczyć, że na polskim rynku niewiele jest dostępnych pozycji literaturowych z tego obszaru tematycznego. Praca uzupełnia krajowy rynek literatury naukowej i akademickiej, opisując aktualnie wdrażane technologie radiokomunikacyjne. Odbiorcami książki mogą być również osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami oraz trendami rozwoju nowoczesnych i nowo powstających systemów łączności bezprzewodowej, a także pracujące w szeroko rozumianej branży IT.

  • Dynamiczny dostęp do widma w radiowych sieciach doraźnych z węzłami kognitywnymi” (Wojskowa Akademia Techniczna, ISBN 978-83-7938-327-6) autorstwa dr. inż. Krzysztofa Malon.

Monografia dotyczy tematyki związanej ze współczesnymi systemami radiokomunikacyjnymi. Autor przedstawia techniki radia definiowanego programowo SDR (ang. Software Defined Radio) oraz radia kognitywnego CR (ang. Cognitive Radio) z mechanizmami uczenia maszynowego (ang. Machine Learning). Zasadniczym zagadnieniem poruszanym w pracy jest dynamiczny dostęp do widma DSA (ang. Dynamic Spectrum Access), będący propozycją rozwiązania problemu deficytu widma oraz jego nieefektywnego wykorzystania. Możliwości zastosowania mechanizmów DSA, powodowane istnieniem niewykorzystanych zasobów częstotliwościowych, zostały potwierdzone przez liczne kampanie pomiarowe. W monografii zawarto autorski algorytm oceny przydatności kanałów radiowych wspierający proces dynamicznego dostępu do widma. Proponowana metoda może znaleźć zastosowanie w nowoczesnych systemach, opartych na technice radia definiowanego programowo, wykorzystujących dynamiczny dostęp do widma. Umożliwi to bardziej efektywne wykorzystanie widma w porównaniu do obecnie stosowanych metod bez uczenia maszynowego.

Książki dostępne są w Wypożyczalni Akademickiej oraz Czytelni Technicznej Biblioteki Głównej WAT oraz w wybranych księgarniach.