Naukowcy z Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT gościli w Zespole Szkół Ponadpodstawowych (ZSP) nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas spotkania opowiedzieli o prowadzonych badaniach oraz przeprowadzili lekcję pokazową „Co widzi nietoperz, czyli co nieco o echolokacji”. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą studiów w WAT.
Przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej wraz z zespołem rekrutacyjnym, w dniu 8 kwietnia 2024 r. odwiedzili ZSP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, zwaną przez lokalnych mieszkańców „Mechanikiem”. Spotkanie z uczniami tej renomowanej placówki było nie tylko okazją do promocji uczelni, lecz także do podzielenia się wiedzą i pasją z młodymi ludźmi, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej.
„Tacy ambitni i zdeterminowani uczniowie, którzy potrafią sprostać wysokim wymaganiom edukacyjnym oraz pogodzić obowiązki szkolne z dodatkowymi wyzwaniami, są dla nas doskonałymi kandydatami do studiów w Wojskowej Akademii Technicznej” – zapewnia dr inż. Bronisław Wajszczyk, kierownik Zakładu Systemów Radioelektronicznych Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT.
Kompleks szkół ponadpodstawowych, w skład którego wchodzi najstarsza średnia szkoła techniczna w Tomaszowie Mazowieckim na początku XXI wieku uzyskał certyfikat MON i kształci również uczniów w klasach mundurowych. W 2020 r. w placówce powstały oddziały przygotowania wojskowego (OPW). Kadeci z Tomaszowa Mazowieckiego w 2022 r. byli jedną z czterech szkół w Polsce, z których pochodziło najwięcej absolwentów wcielonych ochotniczo do różnych rodzajów służby wojskowej.
Przedstawiciele WAT zaprezentowali ofertę studiów obejmującą zarówno specjalności mundurowe, jak i cywilne. Pan Sławomir Szczepański z Sekcji ds. Rekrutacji Działu Organizacji Kształcenia WAT szczegółowo omówił możliwości edukacyjne, jakie przyszłym studentom oferuje uczelnia.
„Bardzo pozytywne wrażenia pozostawiły w nas bezpośrednie rozmowy z uczniami, z których większość uczęszcza do klas mundurowych. Szczególnie imponująca okazuje się aktywność koła naukowego, do którego należy ponad 100 uczniów, a które ma już sukcesy w realizacji bardzo ciekawych projektów badawczych” – mówi ppłk dr inż. Piotr Serafin z Zakładu Teledetekcji.
Koło Naukowo-Techniczne Space&Robotics, jak na szkołę średnią ma unikatową strukturę w skali kraju. Organizacja funkcjonuje na zasadzie kół studenckich, to członkowie decydują o tym jakie projekty chcą realizować i sami starają się o pozyskanie finansowania. Efektem tak dużej swobody jest ogromne zaangażowanie członków. Do Space&Robotics należą uczniowie kierunków mechatronicznych, informatycznych, elektronicznych i mechanicznych.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się lekcja pokazowa „Co widzi nietoperz, czyli co nieco o echolokacji”, prowadzona przez ppłk. dr. inż. Piotra Serafina. Uczniowie dowiedzieli się z niej bardzo interesujących rzeczy na temat jej wykorzystania i znaczenia we współczesnym wojsku.
ZSP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Tomaszowa Mazowieckiego jest jedną ze 158 szkół ponadpodstawowych z całego kraju, które znajdują się pod patronatem naukowym WAT. Uczniowie „Mechanika” m.in. biorą regularnie udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego i odnoszą w nim sukcesy.
“Program szkoły jest bardzo wymagający i aby uczeń miał szanse na jego ukończenie, musi wykazać się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w naukę. Nasi uczniowie z powodzeniem łączą obowiązki szkolne z trudami wynikającymi z realizacji programu klas mundurowych” – podkreśla Jolanta Nikodemska, wicedyrektor ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.
W spotkaniu udział wzięli również ppor. mgr inż. Michał Górny oraz sierż. pchor. Aleksander Wędzonka i sierż. pchor. Aleksandra Antoszczyk, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i zachęcali młodzieży do rozważenia kariery w Akademii.
oprac. Marcin Wrzos
fot. Arkadiusz Świątek
Źródło: Dział Promocji i Komunikacji Wojskowej Akademii Technicznej