W tegorocznym międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów, który odbył się w ramach XXIX Forum Teleinformatyki nagrodę specjalną w kategorii: Najlepsza praca internetu rzeczy i sztucznej inteligencji zdobył projekt „Autonomiczny System Lokalizacji Emiterów Radiowych (ASLER)”, którego autorem jest Pan por. mgr inż. Rafał Szczepanik, absolwent i doktorant naszego Wydziału

Opis projektu

ASLER jest bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażonym w sensor, który umożliwia wyznaczanie współrzędnych położenia lokalizowanych obiektów radiowych (tj. nadajników/emiterów). Funkcjonalność taka jest podstawą systemów rozpoznania i walki radioelektronicznej, a także wielu systemów radionawigacyjnych. Podstawą procedury lokalizacyjnej systemu ASLER jest dopplerowska metoda lokalizacji zwana również metodą SDF (ang. Signal Doppler Frequency), która bazuje na analitycznym opisie efektu Dopplera. Opiekunami merytorycznymi doktoranta są płk dr hab. inż. Jan Kelner, prof. WAT oraz dr inż. Paweł Skokowski, pracownicy Instytutu Systemów Łączności Wydziału Elektroniki WAT.

Forum Młodych Mistrzów

Międzyuczelniany Konkurs Młodych Mistrzów, organizowany przez Radę Programową Forum Teleinformatyki jest przeznaczony dla studentów studiów I, II i III stopnia prezentujących własne koncepcje informatyczne, własne programy lub praktyczne zastosowania w przemyśle informatycznym. Podstawowym celem Forum Młodych Mistrzów jest promocja stosowania narzędzi i metod z zakresu nauk ekonomicznych do oceny efektywności oraz modelowania kosztów rozwiązań innowacyjnych w dziedzinie cyfrowej modernizacji infrastruktury informacyjnej państwa.

Idea Forum Teleinformatyki

Forum Teleinformatyki jest najstarszą (od 1995 roku) i aktualnie największą konferencją branży IT dla sektora publicznego, która cieszy się dużą popularnością. Jednym z pomysłodawców, a na pewno najaktywniejszym propagatorem Forum był Marek Car, ówczesny szef Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki przy Prezesie Rady Ministrów – stąd dwie pierwsze edycje odbyły się pod nazwą „Rządowe Forum Teleinformatyki”. Od początku nad merytorycznym poziomem Forum czuwa Rada Programowa, którą tworzą wybitni znawcy przewodniego tematu danej edycji Forum. Forum Teleinformatyki jest adresowane do uczestników, reprezentujących środowiska najbardziej zaangażowane w modernizację funkcjonowania państwa, w tym przede wszystkim specjalistów z administracji publicznej, firm informatycznych, naukowców oraz innych podmiotów gospodarczych i społecznych. Podczas konferencji wręczane są również nagrody za szczególne osiągnięcia w różnych obszarach, m.in. związane ze społeczeństwem informacyjnym oraz Forum Teleinformatyki. Najważniejsze z nich to Nagroda im. Marka Cara i „Złoty Herold”.