W dniu 3 października 2024 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego w Wydziale Elektroniki. Uroczystość uświetniły władze uczelni, dziekani, studenci, pracownicy oraz znamienici goście. Nowy rok akademicki rozpoczęło niemal 600 studentów. W grupie tej 320 stanowią kandydaci na żołnierzy zawodowych.

W przemówieniu inauguracyjnym Dziekan Wydziału Elektroniki płk dr hab. inż. Jan KELNER podkreślił, że silną stroną Wydziału jest długa tradycja edukacyjna poparta posiadanymi akredytacjami na prowadzonych kierunkach studiów oraz szeroko prowadzone prace naukowo-badawcze. Zwracając się do studentów pierwszego roku, Dziekan pogratulował pomyślnych wyników rekrutacji oraz zachęcił studentów do rozsądnego wykorzystania czasu studiów, tak by ostatecznie zaowocowały wszechstronnym rozwojem naukowym, a także rozkwitem zainteresowań intelektualnych, kulturalnych i sportowych.

Wystąpienia przedstawicieli zaproszonych gości

Niezwykle inspirujące przemówienie wygłosił do nowo przyjętych studentów absolwent naszego wydziału gen. dyw. Karol MOLENDA – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Generał Molenda, podkreślił, że:

Wydział Elektroniki to wydział, który mnie ukształtował jako oficera i inżyniera. W pamięci mam setki godzin spędzonych na wykładach, ćwiczeniach i w laboratoriach. Niejednokrotnie było trudno, jednak z perspektywy czasu doceniam wszystko to, czego się nauczyłem. Zawiązałem też przyjaźnie, które trwają do dziś. To były niełatwe a zarazem piękne chwile. Elektronika to fundament nowoczesnych technologii. Cieszę się, że mogłem się o tym przekonać studiując na Wydziale Elektroniki WAT”.

Kolejno głos zabrał również absolwent naszego wydziału gen. bryg. Krzysztof ZIELSKI – Szef Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który podkreślił wyjątkowy charakter studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja. Wyraził również nadzieję, że młodzi adepci tej wyjątkowo trudnej sztuki z powodzeniem służyć będą Wojsku Polskiemu.

Ślubowanie

W głównej części uroczystości studenci złożyli uroczyste ślubowanie. Prorektor  ds. naukowych Wojskowej Akademii Technicznej prof. dr hab. inż. Janusz BOGUSZ wraz z Dziekanem Wydziału Elektroniki płk. dr hab. inż. Janem KELNEREM wręczyli symboliczne indeksy studentom wyróżnionym za najlepsze wyniki w procesie rekrutacji.

Najlepsze prace dyplomowe

Na podstawie wyników prac komisji konkursowej na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2023/2024 Dziekan Wydziału Elektroniki WAT płk dr hab. inż. Jan KELNER wyróżnił 23 prace dyplomowe. Podczas inauguracji Dziekan Wydziału wraz z prodziekanem ds. kształcenia i rozwoju wręczyli statuetki oraz dyplomy wyróżnionym studentom.

Konkurs Rady Przemysłowo-Programowej

W okresie wakacyjnym został zorganizowany Konkurs Rady Przemysłowo-Programowej, Wydziału Elektroniki WAT, na najlepszą pracę dyplomową, obronioną w roku akademickim 2023/2024. Spośród 29 studentów, których prace zostały nominowane do konkursu przez Komisję Dziekańską, Członkowie Rady Przemysłowo-Programowej, postanowili wyróżnić dyplomami uznania oraz upominkami i nagrodami rzeczowymi 11 studentów – absolwentów poprzedniego roku akademickiego.

Podziękowania

Podziękowanie za aktywną i pełną inwencji pracę na rzecz Samorządu Studenckiego otrzymał z rąk prodziekan ds. studenckich ppor. mgr inż. Wiktoria OSZCZYK. Natomiast nagrodę za aktywne promowanie studenckiego ruchu naukowego otrzymała wieloletnia przewodnicząca Koła Naukowego Elektroników inż. Katarzyna NOWAKOWSKA.

Jednocześnie Dziekan Wydziału Elektroniki wraz z całą społecznością wydziałową złożył najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy najwyższego uznania, za duże zaangażowanie i wspaniałą pracę, na rzecz społeczności wydziałowej oraz znaczący i niepodważalny wkład w rozwój wydziału ustępującym władzom wydziałowym.

• Panu prof. dr. hab. inż. Ryszardowi SZPLETOWI, Dziekanowi Wydziału Elektroniki, w kadencji 2020- 2024,
  • Panu prof. dr. hab. inż. Mateuszowi PASTERNAKOWI, prodziekanowi ds. naukowych Wydziału Elektroniki, w latach 2016-2024 oraz
  • Panu dr. hab. inż. Jackowi JAKUBOWSKIEMU, prof. WAT, prodziekanowi ds. kształcenia i rozwoju, w kadencji 2020-2024,

W bieżącym roku zakończył swą wieloletnią pracę w Wojskowej Akademii Technicznej, płk w stanie spoczynku, Pan mgr inż. Zdzisław BOGACZ. Z okazji Jubileuszu służby i pracy w Wojskowej Akademii Technicznej oraz przejścia na zasłużoną emeryturę Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław WACHULAK złożył podziękowanie za pełnienie obowiązków służbowych na stanowiskach dydaktycznych jako asystenta i starszego wykładowcy, a po zakończeniu w 2002 roku zawodowej służby wojskowej, jako Kierownika Dziekanatu Wydziału Elektroniki. Prorektor ds. naukowych prof. Janusz BOGUSZ  wręczył list gratulacyjny i ryngraf Rektora-Komendanta WAT.

Wyróżnienia

Ważną częścią inauguracji były obchody jubileuszu pracy w Wojskowej Akademii Technicznej. Pan Kazimierz KOŁDEJ – jubileusz 80-tych urodzin oraz 50-lecie pracy w Wojskowej Akademii Technicznej a, Pan mgr inż. Roman WRONA obchodzi jubileusz 80-tych urodzin.

Medal Za Zasługi dla Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej otrzymali:

• mgr inż. Piotr FIGOŃ
  • mgr inż. Krzysztof KOCOŃ
  • mgr inż. Grzegorz NITECKI
  • Pani Marta NOWAK
  • dr inż. Tadeusz PIETKIEWICZ
  • mgr inż. Piotr PREIBISCH
  • dr inż. Rafał PRZESMYCKI
  • dr inż. Paweł SKOKOWSKI
  • mgr inż. Janusz WAWER oraz
  • mgr inż. Eugeniusz ZACHWIEJA

oraz

• płk Piotr CHODOWIEC, Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia P6 Sztabu Głównego Wojska Polskiego

Wykład inauguracyjny

Wykład inauguracyjny pt. „Od złotego pociągu do niewybuchu” wygłosił  ppłk dr. inż. Tomasz KRASZEWSKI.

Uroczystą inaugurację roku akademickiego uświetnił Chór Akademicki WAT pod dyrekcją dr Joanny Korczago.