XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach odbędzie w dniach 3-6 września 2024 r. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do NATO. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Andrzej Duda, partnerem strategicznym – Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

TECHNOLOGIE WEL WAT ZGŁOSZONE DO KONKURSU O NAGRODĘ DEFENDER

Na Wydziale Elektroniki WAT powstało Mobilne Stanowisko Laboratoryjne Walki Radioelektronicznej – MSL WRE. W kategorii konkursu o nagrodę Defender należy ono do grupy sprzętu wspomagającego proces szkolenia. System służy jako narzędzie walki radiolokacyjnej. Ekspozycja składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest pojazd, stanowiący platformę nośną Mobilnego Stanowiska Laboratoryjnego z układem antenowym. Drugim – bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron będący nośnikiem układów nadawczo-odbiorczych. Sygnały w paśmie L są nadawane i odbierane w układzie zamkniętym, bez emisji na zewnątrz. Wyniki zostają zobrazowane na czterech monitorach znajdujących się wewnątrz pojazdu bazowego. Mobilne stanowisko laboratoryjne WRE zostało sfinansowane z dotacji celowej MON w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021–2035 i zrealizowane w Instytucie Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT przez zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Jerzego Pietrasińskiego, prof. WAT. Rozwiązanie dopasowane jest do warunków pracy na poligonie i umożliwia profesjonalną, a zarazem wygodną pracę.

GOTOWE DO WDROŻENIA TECHNOLOGIE NA STOISKU WAT OPRACOWANIE PRZEZ NAUKOWCÓW WYDZIAŁU ELEKTRONIKI

Kolejną technologią opracowaną przez naukowców Wydziału Elektroniki WAT jest system wspomagania decyzji ewakuacji medycznej oparty na monitorowaniu parametrów życiowych żołnierza i rozszerzonej świadomości sytuacyjnej. Urządzenia wbudowane w umundurowanie monitorują stan zdrowia żołnierza w sposób ciągły i na bieżąco go analizują. Na polu walki umożliwia to ratunkowym służbom medycznym segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania, czyli tzw. triaż. W ten sposób system wspiera ratowników w procesie podejmowania decyzji o ewakuacji. Monitorowane parametry życiowe są dostarczane z wykorzystaniem specjalnie utworzonego protokołu komunikacyjnego za pośrednictwem integratora do HMS C3IS Jaśmin na stanowisko grupy zabezpieczenia medycznego szczebla brygady. Na stoisku WAT będzie można zobaczyć elementy systemu umieszczone na fantomie człowieka, pokazany zostanie również osobisty terminal żołnierza z fragmentem systemu komunikacji oraz stanowisko pracy grupy zabezpieczenia medycznego, z uruchomionym na ekranie algorytmem analizy i wnioskowania oraz portalem medycznym.

Jak podkreśla Rektor-Komendant WAT, oferta prezentowana na tegorocznym MSPO to odpowiedź uczelni na konkretne potrzeby zaawansowanej technologicznie armii. „Wojskowa Akademia Techniczna wnosi realny wkład w rozwój naszych Sił Zbrojnych. Efekty projektów realizowanych przez naukowców WAT, w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych, wdrażane są do produkcji i trafiają na wyposażenie polskiej armii, czego przykładem może być radar dalekiego zasięgu P-18 PL czy planowany do produkcji Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk. WAT skutecznie przyczynia się do tego czym dysponują dziś Siły Zbrojne RP. W ostatniej dekadzie takich wdrożeń, w których udział miała nasza Akademia było aż 35. Technologie kwantowe, laserowe, optoelektroniczne czy informatyczne znalazły zastosowanie w kolejnych nowych produktach, dzięki którym nasza armia może stać się jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie. Te rozwiązania, adresowane również dla innych służb, będzie można zobaczyć na tegorocznym MSPO” – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

 

na podstawie: wat.edu.pl