Po raz trzeci Wydział Elektroniki WAT w dniu 1 kwietnia 2023 r. gościł zawodników zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (finałów centralnych) XLIX Olimpiady Wiedzy Technicznej (OWT). Najlepsi uczniowie szkół średnich z całej Polski rywalizowali w dwóch grupach tematycznych: elektryczno-elektronicznej i mechaniczno-budowlanej. Laureaci i finaliści tego szczebla zawodów mają zagwarantowane przyjęcie na określone kierunki studiów, zgodne z uchwałami Senatów wyższych uczelni technicznych w Polsce a uczniowie techników zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.

Organizatorem XLIX Olimpiady Wiedzy Technicznej jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, a z ramienia WAT – Wydział Elektroniki (WEL) i Dział Organizacji Kształcenia. Uczestników przywitali prof. dr hab. inż. Ryszard Szplet, dziekan WEL oraz dr hab. Stefan Góralczyk, prof. IMBiGS – wiceprezes FSNT-NOT. Zawody otworzył przewodniczący OWT prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak. W inauguracji i obsłudze zawodów uczestniczyli prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektroniki dr inż. Ewelina Majda-Zdancewicz, pracownik Wydziału dr inż. Bogdan Perka, oraz członkowie Komitetu Głównego OWT: dr hab. inż. Maciej Jaworski, prof. PW i mgr Janusz M. Kowalski.

W zawodach wzięło udział 42 uczniów, w tym 19 osób w grupie tematycznej elektryczno-elektronicznej i 23 osoby w grupie mechaniczno-budowlanej. Uczestnicy mieli do rozwiązania jedno z dwóch zaproponowanych zadań oraz problem techniczny w wybranym przez siebie obszarze tematycznym.

Zawody OWT są trzystopniowe. Eliminacje szkolne polegały na rozwiązaniu zestawu testów i kilku zadań. W eliminacjach okręgowych, zawodnicy rozwiązywali zadania w wybranych grupach tematycznych. Tematyka zadań dotyczyła statyki konstrukcji, kinematyki ruchu brył, termodynamiki, praw fizyki oraz budowy materii, a także obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi, obliczania parametrów elektrycznych podstawowych elementów i układów elektronicznych oraz przekształcania systemów cyfrowych na poziomie wymagań dopełniających z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, mechanika ogólna, elektrotechnika, elektronika i podstawy miernictwa elektrycznego.

Zawartość tematów skorelowana jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, których uczniowie stanowią największą grupę uczestników OWT oraz techników o profilach mechanicznym, budowlanym, elektrycznym i elektronicznym.