23 października 2024 r. nauczyciele akademiccy Wydziału Elektroniki WAT uczestniczyli w „Dniu z Elektroniką” organizowanym przez 1 Liceum ogólnokształcące w Błoniu. Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpiło w Centrum Kultury przez Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszkę który podziękował pracownikom WEL WAT za przyjazd i zorganizowanie cyklu wykładów, pokazów i doświadczeń dla uczniów.
TEMATYKA POKAZÓW
W ramach przygotowanych na ten dzień prezentacji i pokazów dr inż. Grzegorz Czopik zaprezentował wykład pt. „Wszechobecna elektronika”. Wykład wprowadził uczniów w tematykę elektroniki jako dziedziny nauki i techniki, z którą mamy do czynienia praktycznie codziennie. Część praktyczna obejmowała obserwację sygnałów radiowych odbieranych przez specjalizowany odbiornik, zobrazowujący je w postaci widma. Słuchacze mieli również możliwość rozpoznania emisji z radiotelefonu. Na zakończenie części praktycznej, wyświetlając emisje radiowe generowane przez aparaturę sterowniczą drona, prowadzący przedstawi jeden ze sposobów zabezpieczenia transmisji radiowych przed zakłóceniem lub zagłuszaniem przez inne nadajniki poprzez stosowanie techniki frequency hopping.
W kolejnej części pokazów wykład prof. dr hab. inż. Roman Kubacki wprowadził uczniów w fascynujący temat temat oddziaływania pól elektromagnetycznych na ludzi oraz elektronikę prezentując wykład pt. „Czy korzystanie ze smartfona jest szkodliwe dla zdrowia”? Prezentacja pozwoliła ukazać młodzieży, w jakim stopniu wszechobecna elektronika oddziałuje na nasze życie i zdrowie. Niezwykle istotny i zarazem trudny temat dla młodego pokolenia przedstawiony został w przystępnej formie przez wybitnego specjalistę z tego zakresu.
Ostatnią częścią pokazu był wykład przeprowadzony przez dr. inż Michała Wiśniosa pt. „Elektronika nie jedną ma barwę, czyli multispektralne Systemy Monitoringu Wizyjnego”. Wykład wprowadził uczniów w tematykę elektronicznych systemów bezpieczeństwa a w szczególności wizyjnego monitorowania obiektów oraz procesów przemysłowych za pomocą kamer pracujących w różnych zakresach spektralnych oraz ukazał praktyczne możliwości zastosowania tego typu systemów. Część praktyczna zaprezentowana na żywo, pozwoliła na ocenę możliwości zastosowania systemów monitoringu wizyjnego. Słuchacze mieli możliwość obserwacji tych samych przedmiotów w różnych zakresach spektralnych, dzięki czemu zobaczyli, że „białe nie zawsze jest białe a czarne nie zawsze jest czarne”.
Zarówno dla pracowników jak i uczniów Liceum był to wyjątkowy dzień. Współpraca z 1 Liceum Ogólnokształcącym w Błoniu trwa już 10 lat. Wyjazd przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej do Błonia należy uznać za szczególnie udany ze względu na duże zainteresowanie tematyką przedstawioną przez naszych pracowników, a także okazaną nam przychylność i serdeczność.