Nowatorski system IDvictim, który uczy się ze zdjęć i rozpoznaje twarze ofiar katastrof, ataków czy zamachów terrorystycznych, ułatwiając ich identyfikację ekspertom pracującym na miejscu zdarzenia, zyskał uznanie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zespół płk. rez. prof. Zbigniewa Piotrowskiego z Wojskowej Akademii Technicznej odebrał trzecią nagrodę w konkursie „Innowacje dla bezpieczeństwa i obronności” 2024.

W piątej edycji konkursu na najbardziej wartościowe projekty opisane w katalogu: Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2024, organizowanego przez Portal Mundurowy pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, nagrody wręczono 25 czerwca 2024 r.

Teleinformatyczny moduł wspomagania identyfikacji ofiar katastrof i ataków terrorystycznych IDvictim został opracowany pod kierownictwem płk. rez. dr. hab. inż. Zbigniewa Piotrowskiego, prof. WAT, przez konsorcjum Wojskowej Akademii Technicznej oraz firmy KenBIT Sp. z o.o. System zajął III miejsce (ex aquo). Projekt IDvictim zrealizowano w ramach grantu przyznanego w konkursie NCBR na rzecz obronności i bezpieczeństwa Państwa.

„System IDvictim służy do szybkiej i bezbłędnej identyfikacji ofiar katastrof i ataków terrorystycznych. Może być również przydatny do szybkiej identyfikacji i ewidencji ciał i określenia lokalizacji poległych żołnierzy podczas walk. System posiada m.in. autonomiczną łączność wykorzystywaną na polu operacyjnym podczas pracy grup DVI (Disaster Victim Identification), wbudowane samouczące się algorytmy sztucznej inteligencji ułatwiające bezbłędną identyfikację ofiar, elektroniczny obieg cyfrowych dokumentów procesowych Antre i Post Mortem zgodnie ze standardami Interpolu oraz system ewidencji ciał na polu operacyjnym” – tłumaczy płk rez. prof. Zbigniew Piotrowski.

System IDVICTIM jest przeznaczony dla zespołów zajmujących się ustalaniem danych osób poszkodowanych. Elektroniczne formularze pozwalają już na miejscu zdarzenia nadać prawny bieg dochodzeniu. Ułatwią one ekspertom policyjnym opisywanie i katalogowanie znalezionych szczątków i elementów technicznych zgodnie z procedurą rekomendowaną przez Interpol. System uzupełnia przyjazna dla użytkownika aplikacja mobilna. W innowacji zastosowano metody sztucznej inteligencji (AI), która uczy się ze zdjęć, rozpoznaje m.in. twarze i wskazuje je operatorowi. Zamiast analizować zbiór dostępnych fotografii człowieka przed i po śmierci, operator podejmuje decyzję na podstawie propozycji, które otrzyma od AI. Ostateczna identyfikacja obejmuje m.in. sprawdzenie odcisków palców, badania odontologiczne, w tym ocena uzębienia, i analizy DNA. Rozwiązanie opracowano w Instytucie Systemów Łączności Wydziału Elektroniki WAT.

Jury Konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” 2024 wyłoniło 5 laureatów spośród 34 projektów opisanych w katalogu. Pierwsze miejsce zajął System rozpoznawczo-uderzeniowy GLADIUS z Grupy WB, na drugim miejscu uplasowały się ex aequo System szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej SSPWE (konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych – lider, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowe Zakłady Elektronicznej) oraz System przeciwlotniczy krótkiego zasięgu MAŁA NAREW (spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA). Na trzecim miejscu, obok systemu IDvictim, znalazł się Nowy moździerz 120 mm na podwoziu gąsienicowym (Huta Stalowa Wola SA). W imieniu kierownika projektu IDvictim nagrodę odebrał 25 czerwca 2024 r. płk prof. WAT Jan Kelner.

oprac. Karolina Duszczyk
fot. WEL WAT/WB Electronics