W dniu 3 października 2023 r. odbyła się centralna inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników postępowania konkursowego o nagrodę Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego za Najlepszą Pracę Dyplomową dla studentów Wojskowej Akademii Technicznej. Kapituła Konkursowa Ekspertów SKW i WAT wyróżniła dwóch absolwentów naszego Wydziału.

Nagrodę II stopnia otrzymał mgr inż. Jarosław Marcin BAJER, za pracę pt. „Integracja optycznych i radarowych zobrazowań satelitarnych na potrzeby detekcji i klasyfikacji wybranych obiektów wojskowych i cywilnych„, promotor: dr inż. Michał Wiśnios. Praca Pana Jarosława dotyczyła opracowania metody, opierającej się na możliwościach detekcji i klasyfikacji obiektów na zobrazowaniach radarowych amplitudowych wraz z implementacją algorytmu na przykładzie analizy serii czasowych danych radarowych. Głównym celem detekcji jest wykrycie oraz klasyfikacja jednostek pływających, a następnie monitorowanie ich przemieszczeń na przykładzie portu w Baltijsku. Znalezione obiekty są przechowywane razem z datami swoich akwizycji oraz przypisanymi parametrami w lokalnej bazie danych, co pozwala na analizę ruchu w porcie dla dowolnego przedziału czasowego.

Wyróżnienie specjalne otrzymał ppor. mgr inżynier Maciej MAZURO za pracę pt. „Ocena efektywności wykrywania emisji radiowych z wykorzystaniem UAV„, promotor: dr inż. Paweł Skokowski. W ramach pracy Autor przeprowadził implementację techniki detekcji sygnałów radiowych w oparciu o poziom energii sygnału odbieranego z wykorzystaniem radia programowalnego USRP B200 mini. Zaprojektowana platforma została umieszczona na wybranym rozwiązaniu BSP – Bezzałogowym Statku Powietrznym. Pozwoliło to na zwiększenie zasięgu i zakresu realizowanych operacji, a także przybliżyło realne rozwiązania przedsięwzięć realizowanych przez Siły Zbrojne. Symulacje podstawowych technik zostały przeprowadzone w środowisku Matlab. Proces cyfrowego przetwarzania sygnałów zrealizowano w oparciu o platformę GNU Radio.

Porozumienie w sprawie organizacji konkursu o nagrodę Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego za Najlepszą Pracę Dyplomową dla studentów Wojskowej Akademii Technicznej podpisali 24 stycznia 2023 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Maciej Szpanowski. Głównym celem konkursu jest promowanie oraz rozpowszechnianie zagadnień związanych z bezpieczeństwem narodowym i ochroną porządku konstytucyjnego państwa, a także zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej w tym zakresie. Udział w konkursie ma również zachęcić studentów do pogłębiania wiedzy i realizacji prac dyplomowych w zakresie różnych aspektów bezpieczeństwa państwa.

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!