W dniu 27 września 2022 zawarto porozumienie pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a firmą HIKVISION. Oficjalna wymiana podpisanych porozumień nastąpiła dnia 27.09.2022 podczas spotkania w siedzibie HIKVISION Poland. Ze strony HIKVISION w spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Zespołu Operacyjnego Pani Binbin Tian-Witaszczyk, Menedżer Techniczny Pan Łukasz Lik oraz Pani Izabela Flis - koordynator porozumienia z WAT, natomiast Wojskową Akademię Techniczną reprezentowali dr hab. inż. Zbigniew Watral - Dyrektor Instytutu Systemów Elektronicznych wraz ze swoim zastępcą dr inż. Michałem Wiśniosem - koordynatorem porozumienia z HIKVISION.

Spotkanie miało na celu omówienie doświadczeń oraz wspólnych działań dotyczących współpracy, której efekty już są widoczne m.in. w postaci wyposażenia Laboratorium Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu Monitoringu Wizyjnego, Kontroli Dostępu oraz Systemów Sygnalizacji Włamania i Napadu. Jednym z impulsów do nawiązania współpracy oraz wyposażenia laboratoriów, była równoległa współpraca z firmą Janex International. Dodatkowo już podczas trwania ścieżki „legislacyjnej” porozumienia studenci WAT mieli możliwość uczestniczenia w programie płatnych praktyk zorganizowanych przez HIKVISION (Paid Internship Program Summer 2022), który z sukcesem zakończył jeden ze studentów Specjalności Inżynieria Systemów Bezpieczeństwa. W bieżącym roku firma uczestniczyła po raz pierwszy w VII-edycji Seminarium Branży Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa.

W ramach porozumienia strony będą m.in. podejmować wspólne prace naukowe i techniczne w obszarze elektronicznych systemów bezpieczeństwa oraz włączać propozycje zgłaszane przez HIKVISION do tematyki prac dyplomowych studentów WAT i prac prowadzonych w ramach Koła Naukowego Elektroników WAT. Najlepsi studenci i absolwenci będą mogli uczestniczyć w stażach lub podjąć zatrudnienie w strukturach Hikvision.

HIKVISION jest wiodącym dostawcą produktów i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Portfolio firmy obejmuje szeroką gamę kompleksowych systemów wizyjnych skierowanych do wielu rynków i sektorów branżowych, m.in. instytucji finansowych, obiektów administracji i bezpieczeństwa publicznego, placówek edukacyjnych czy obiektów handlowych. Ponadto, Hikvision poszerza zakres działalności o technologie inteligentnych budynków, IoT i automatyki przemysłowej, zapewniając użytkownikom końcowym zaawansowane możliwości analizy biznesowej i optymalizacji procesów.

Hikvision rozwija podstawowe technologie kodowania audio i wideo, przetwarzania obrazu wideo i nierozłącznie związane z nimi przechowywanie danych. Istotnym obszarem biznesu są także technologie przyszłości – rozwiązania sztucznej inteligencji i deep learning, przetwarzanie w chmurze i big data.

Firma Hikvision zatrudnia ok. 50 000 pracowników, dysponując wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo-badawczą. Hikvision corocznie inwestuje ponad 9% swoich rocznych przychodów ze sprzedaży na cele badawczo – rozwojowe, podtrzymując innowacje produktowe. Oddziały firmy zlokalizowane są na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Australii, Dubaju, Brazylii czy RPA. W czerwcu 2014 roku utworzono również oddział w Warszawie, a w kolejnych latach – biura w Krakowie i w Gdańsku.