Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z uczelniami wojskowymi – Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową i Akademią Wojsk Lądowych – organizuje konkurs na realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Prace konkursowe do pierwszego etapu należy złożyć 11 marca 2022 r.

Do zdobycia jest nawet 50 000 zł!

Konkurs skierowany jest do studentów i doktorantów. Prace można składać indywidualnie lub zespołowo. Tematyka konkursu obejmuje technologie, techniki i inżynierię wykorzystane w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń, podsystemów i systemów znajdujących zastosowanie w powietrznych, lądowych i/lub morskich platformach bezzałogowych oraz powiązanych z nimi stacjach kierowania i kontroli. Uczestnicy mogą złożyć więcej niż jedną pracę konkursową.

Projekty można zgłaszać w czterech kategoriach:

I. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, wsparcia;

II. bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia;

III. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;

IV. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.

Do konkursu może zostać zgłoszony zarówno demonstrator technologii/elementy demonstratora technologii, jak i projekt modernizacji już istniejącej konstrukcji. Projekt nie może być urządzeniem komercyjnie dostępnym. Do jego wykonania mogą posłużyć elementy, układy i komponenty ogólnodostępne. W pierwszym etapie należy przedstawić koncepcję i kosztorys. Eksperci MON wybiorą najlepsze spośród zgłoszonych propozycji, a ich autorzy otrzymają fundusze na realizację swoich projektów. Wartość nagrody głównej w każdej kategorii wynosi 50 000 zł.

Konkurs koordynuje Dział Spraw Studenckich WAT. Projekty należy dostarczyć 11 marca 2022 r. do DSS (bud.100 wejście „G” pok.93).

REGULAMIN KONKURSU O NAGRODĘ MINISTRA OBRONY NARODOWEJ ZA OPRACOWANIE KONCEPCJI I REALIZACJĘ PROJEKTU BEZZAŁOGOWEGO SYSTEMU POWIETRZNEGO, BEZZAŁOGOWEGO SYSTEMU LĄDOWEGO LUB BEZZAŁOGOWEGO SYSTEMU MORSKIEGO DO ZASTOSOWAŃ ZWIĄZANYCH Z OBRONNOŚCIĄ I BEZPIECZEŃSTWEM PAŃSTWA

W zeszłorocznym konkursie MON na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP studenci Wojskowej Akademii Technicznej zdobyli cztery nagrody, w tym aż dwie należały do studentów Wydziału Elektroniki. O nagrodzonych projektach można przeczytać na stronie Wydziału Elektroniki

na podstawie:wat.edu.pl