Rozpoczynamy nasz nowy cykl „RELACJE Z PRAKTYK„, w których studenci dzielą się ze społecznością Wydziału relacjami z praktyk studenckich, które odbyli w różnego rodzaju instytucjach. Rozpoczynamy od studentów kierunku „Energetyka” na Wydziale Elektroniki WAT, którzy w 2020 r. odbyli praktykę w zakładzie produkującym kable i przewody elektroenergetyczne.

#RELACJE Z PRAKTYK

Na praktykę studencką wybraliśmy się do Fabryki Kabli ELPAR w siedzibą w Parczewie – niewielkiej miejscowości położonej w województwie lubelskim. Fabryka Kabli ELPAR Sp. z o.o. od 1990 r. specjalizuje się w produkcji kabli i przewodów elektroenergetycznych. Są one produkowane w oparciu o nowoczesne technologie i zgodnie z europejskimi normami. Potwierdzeniem wysokiej jakości wyrobów jest szereg certyfikatów oraz kompleksowo wyposażone laboratorium w nowoczesne urządzenia do badania produkowanych wyrobów.
Pierwszego dnia zostaliśmy oprowadzeni po jednym z trzech znajdujących się w Parczewie oddziałów. Krok po kroku został nam przedstawiony proces wytwarzania różnego rodzaju przewodów. Zostaliśmy również zaznajomieni z maszynami pracującymi w oddziale fabryki.
W ramach odbywanych praktyk zostaliśmy przydzieleni do pracy na nowo powstałej hali. Przez cały czas mieliśmy dostęp do schematów instalacji elektrycznej, aby móc lepiej zrozumieć zasadę działania produkcji oraz zastosowań danych połączeń przewodowych. Oznaczanie szaf zasilających oraz prowadzenie dokumentacji to nie jedyne zajęcia, które wykonywaliśmy na naszej praktyce. W jednej ze starszych hal wezwano specjalistów, z którymi pracowaliśmy, do połączenia wyciągu z falownikiem sterującym, bez którego nie byłaby możliwa automatyczna praca wyciągu. Kolejnym ważnym zadaniem był montaż termostatu do utrzymywania temperatury w transformatorach.

KORZYŚCI Z PRAKTYKI

To były dwa bardzo intensywne tygodnie, podczas których spędziliśmy ponad 80 godzin w fabryce, jednak musimy przyznać, że było warto i zdecydowalibyśmy się jeszcze raz.  Dzięki odbytym praktykom dowiedzieliśmy się wszystkiego o produkcji, zastosowaniu, montażu i doboru danych przewodów do odpowiednich maszyn oraz urządzeń zasilających i sterujących.  Dodatkowo nauczyliśmy się obsługiwać narzędzia do pracy przy urządzeniach elektromagnetycznych oraz elektromechanicznych. Zapoznaliśmy się z profesjonalną pracą elektromonterów i elektryków, zajmujących się przygotowaniem nowej hali do bezpiecznego użytkowania jej przez resztę pracowników firmy.

Praktyki odbywaliśmy jako studenci kierunku „Energetyka” na Wydziale Elektroniki WAT. Możliwości ich odbycia zapewnił nam w głównej mierze opiekun Koła Naukowego Energetyków (KNEN)-  dr inż. Bogdan Perkę. Odbyte praktyki ukierunkowały nas w wyborze przyszłej pracy oraz utwierdziły nas w tym, że realizowany przez nas profil studiów na Uczelni był trafnym wyborem dokonanym tuż po zdanej maturze. Szczerze polecamy wybór tego kierunku osobom, które są zainteresowane wytwarzaniem i przesyłaniem energii oraz czują się dobrze w środowisku elektrycznym oraz elektronicznym.

Studenci II i III roku energetyki, Wydział Elektroniki WAT

CHCESZ PODZIELIĆ SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI Z PRAKTYK,
NAPISZ DO NAS NA ADRES MAILOWY PRODZIEKANA DS. STUDENCKICH WEL.