» » Rozpoczęcie budowy Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego

Rozpoczęcie budowy Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego

Na Wydziale Elektroniki WAT rozpoczęła się budowa Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego, umiejscowionego obok Instytutu Systemów Łączności. Wykonawcą robót jest firma Unibep S.A. Planowany czas budowy to 2 lata i 6 miesięcy.

Symboliczne rozpoczęcie prac miało miejsce 23 września 2020r.

Budowę zainicjowali: Dziekan Wydziału Elektroniki WAT prof. dr. hab. inż. Ryszard Szplet, pełnomocnik rektora WAT ds. realizacji umowy offsetowej dr. hab. inż. Jerzy Łopatka, Dyrektor Instytutu Systemów Łączności płk dr. hab. inż. Zbigniew Piotrowski, Zastępca Kanclerza  WAT – Szef Logistyki płk mgr inż. Emil Kardaszuk oraz Wiceprezes Zarządu Unibep S.A., Dyrektor Budownictwa Krzysztof Mikołajczyk.

Utworzenie Centrum Radiowego jest współfinansowane przez Departament Nauki Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przez amerykańską firmę L3 Harris, która w ramach umowy offsetowej przeprowadziła ponadto szkolenia dla instruktorów, przekazała sprzęt do WAT, materiały dydaktyczne i prawa do prowadzania certyfikowanych kursów z zakresu obsługi radiostacji produkowanych przez L3 Harris.

Centrum Radiowe, zwiększy zaplecze szkoleniowe WAT, dzięki powstaniu nowoczesnej auli wykładowej, sal dydaktycznych oraz laboratoriów dydaktyczno-badawczych, przeznaczonych dla radiostacji L3 Harris oraz innych urządzeń i systemów radiowych wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP.

Tekst: dr. hab. inż. Jerzy Łopatka
Zdjęcia: Sebastian Jurek